Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | D-Link |
| Model Number | DHP-308AV |
| Series | PowerLine | General |
| Powerline Interface | Power plug (country-dependent) |
| Ethernet Interface | Fast Ethernet Port | RJ-45 Connector | Functionality |
| Standards | IEEE 802.3 | HomePlug AV | IEEE 802.3u | IEEE 1901 |
| Security | 128-bit AES Data Encryption |
| LEDs | Power | Powerline | Ethernet |
| Powerline Modulation Scheme | OFDM Symbol Modulation |
| Powerline Frequency Band | 2 to 28 MHz |
| Data Rate | 10/100 Mbps (autonegotiation) |
| Maximum Nodes | 6 (recommended) | Physical |
| Dimensions | 70 x 52 x 26 mm |
| Power | Input: 100 to 240 V AC, 50/60 Hz |
| Power Saving | Power-saving mode supported |
| Temperature | Operating: 0 to 40 °C |
| Humidity | Operating: 10% to 90% non-condensing |
| Certifications | CE LVD | UL | FCC | CE EMC Class B | Warranty Information |
| Warranty | Manufacturer's Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |