Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | D-Link |
| Series | Home Routers |
| Model | DIR-822 R1 |
| Interfaces | 1x 10/100Mbps WAN Port |
| 4x 10/100Mbps LAN Ports | |
| Antennas | 4x External Non-Removable Antennas |
| Buttons | WPS/Reset Button, Power button |
| Power | InputAC 100-240V~50/60Hz 0.6A |
| OutputDC 12V⎓1A | |
| Wireless | |
| Wireless Standards Implemented | IEEE 802.11n/b/g 2.4 GHz |
| IEEE 802.11ax/ac/n/a 5GHz | |
| Data Rates | 5GHz: Up to 876Mbps |
| 2.4GHz: Up to 300Mbps | |
| Frequency | Dual-Band 2.4GHz & 5GHz |
| Wireless Features | Beamforming |
| MU-MIMO | |
| Wireless Security | WPA2-Enterprise |
| WPA2-Personal | |
| WPS | |
| Networking Features | |
| Internet Connection Type | PPPoE, Dynamic IP, Static IP |
| Operating Mode | Wireless Router Mode |
| Bridge Mode | |
| Other Features | 2.4 GHz & 5GHz Band Steering |
| Bandwidth Control | |
| Guest Network | |
| Firmware upgrade online | |
| Firmware upgradeable via browser | |
| Supports IPv6 | |
| General | |
| Administration | D-Link Mobile App |
| Browser-based login | |
| Colour | Black |
| Dimensions (No antennas) | 205 x 136 x 33mm (W x D x H) |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |