Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | D-Link |
| Series | Routers |
| Model | DIR-825 |
| Technical Specifications | |
| Device Interfaces | IEEE 802.11 ac/n/g/b/a Wireless LAN |
| 4x 10/100/1000 Gigabit Ethernet LAN Ports | |
| 1x 10/100/1000 Gigabit Ethernet WAN Port | |
| 1x USB 2.0 Port | |
| Standards | IEEE 802.11ac,b,g,n,a |
| IEEE 802.3ab,u | |
| Antenna Type | 4x External Antennas |
| Data Signal Rate | 2.4GHz: Up to 300 Mbps |
| 5GHz: Up to 867 Mbps | |
| LEDs | Power |
| Internet | |
| WLAN (2.4 GHz & 5 GHz) | |
| 4x LAN | |
| WPS | |
| USB | |
| Functionality | |
| Security | WPA & WPA2 (Wi-Fi Protected Access) |
| WPS (Wi-Fi Protected Setup) | |
| Advanced Features | Web Setup Wizard |
| QoS (Quality of Service) | |
| DMZ (Demilitarized Zone) | |
| Firewall - Network Address Translation (NAT) | |
| Guest Zone | |
| IPv6 Ready | |
| General | |
| Power Adaptor | Input: 100 to 240 V AC, 50/60 Hz |
| Output: 12 V, 1.5 A | |
| Minimum Requirements | Windows 10/8.1/8/7/Vista/XP SP3 or MAC OS X 10.6 or Higher |
| Internet Explorer 9, Firefox 20.0, Chrome 25.0, Safari 5.1, or Other Java-Enabled Browser | |
| Network Interface Card | |
| Cable/DSL Modem or Other Internet Service Provider Equipment with Ethernet Port | |
| Certifications | FCC, CE, RoHS, LVD |
| Operating Humidity Range | 10 - 90% Non-Condensing |
| Storage Humidity Range | 5 - 95% Non-Condensing |
| Operating Temperature Range | 0°C - 40°C |
| Storage Temperature Range | -20°C - 65°C |
| Dimensions | 202 x 132.2 x 28 mm |
| Weight | 360 g |
| Warranty Information | |
| Warranty | Manufacturer's Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |