Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | D-Link |
| Series | Wireless Adapters |
| Model | DWA-582 |
| General | |
| Interface | PCI Express (PCI-E) |
| Antennas | 2x 4.5 dbi External dipole antennas |
| Wireless Frequency | 2.4 to 2.5 GHz |
| 5.15 to 5.85 GHz | |
| Wireless Standards | 802.11ac/n/g/b |
| Security | WPA / WPA2 |
| WPS (PBC/PIN) | |
| WEP (64/128 bit) | |
| LED | Activity |
| Advanced Features | Advanced Quality of Service (QoS) |
| WMM | |
| RoHS Compliant | |
| Physical | |
| Dimensions | 121 x 79 x 25 mm |
| Weight | 48.8g |
| Operating Voltage | 3.3 VDC +/- 10% |
| Power Consumption | Max: 3.3V / 1A |
| Temperature | Operating: 0 to 40°C |
| Storage: -20 to 65°C | |
| Humidity | Operating: 0% to 90% non-condensing |
| Storage: 5% to 95% non-condensing | |
| Certifications | CE, FCC, IC, C-Tick, NCC, Wi-Fi Certified |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |