Features
Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | D-Link |
| Series | EAGLE PRO AI Mesh System |
| Model | M15 |
| Interfaces | 1 x Gigabit Ethernet LAN port |
| 1 x Gigabit Ethernet WAN port | |
| 1 x WPS button | |
| 1 x Power connector | |
| Antenna Configuration | 2 x 2.4G WLAN Internal Antenna |
| 2 x 5G WLAN Internal Antenna | |
| Data Rates | 2.4 GHz Up to 300 Mbps |
| 5.0 GHz Up to 1201 Mbps | |
| Standards Implemented | IEEE 802.11ax/ac/n/g/b/k/v/a/h, IEEE 802.3u/ab |
| WAN Interface | Static IP |
| Dynamic IP | |
| PPPoE | |
| PPTP | |
| L2TP | |
| DS-Lite | |
| Support 802.1p & 802.1q | |
| VLAN tagging and Priority bit | |
| Concurrent sessions: 30000 | |
| Encryption Standards | WPA/WPA2-Personal |
| WPA2-Personal | |
| WPA2/WPA3–Personal (WPS not supported) | |
| WPA3 Only (WPS Not supported) | |
| Firewall | Denial of Service (DoS) |
| Stateful Packet Inspection | |
| Anti-spoofing Checking | |
| IP/MAC Address Filtering | |
| Demilitarized Zone (DMZ) | |
| Mesh System | D-Link EAGLE PRO AI Wi-Fi Mesh |
| Quality of Service (QoS) | D-Link Intelligent QoS Technology |
| Device Management | |
| Management Points | EAGLE PRO AI app (iOS and Android) |
| Web UI via IP Address | |
| Voice Assistants | Amazon Alexa, the Google Assistant |
| General | |
| Dimensions | 92 x 92 x 93mm (L x W x H) |
| Weight | 200 g |
| Power Input | 12V @ 1A AC Adapter |
| Power Consumption | 12 W |
| Operating Temperature | 0 - 40 °C |
| Storage Temperature | -20 - 65 °C |
| Operating Humidity | 10% to 90% non-condensing |
| Certifications CE , FCC | |
| Minimum Requirements | Windows 10/8.1/8/7/Vista |
| Mac OS X 10.6 or later | |
| Supports Internet Explorer 10/Firefox 28.0/Chrome 28.0/Safari 6.0 and newer | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |