Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | DELL |
| Series | Network Projectors |
| Model | 210-AGYT |
| General | |
| Device Type | DLP projector - HD 1080p |
| 3D Capable | Yes (3D glasses sold separately) |
| Image | |
| Microdisplay | DarkChip 3 |
| Brightness | 4000 ANSI lumens |
| Contrast Ratio | 2200:1 |
| Image Size | 139.7 cm - 762.76 cm |
| Projection Distance | 1.3 m - 7.1 m |
| Throw Ratio | 1.07 - 1.45:1 |
| Uniformity | 70 % |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Native Aspect Ratio | 16:9 |
| Colour Support | 1.07 billion colours |
| Bulb type | 260 Watt |
| Bulb life cycle | Up to 3000 hours |
| up to 4000 hours (eco) | |
| Controls & Adjustments | Mute |
| Volume | |
| Brightness | |
| Input select | |
| Keystone correction | |
| Zoom | |
| Projection Lens | |
| Lens Aperture | F/2.51-2.93 |
| Zoom Type | Manual |
| Zoom Factor | 1.36x |
| Video Input | |
| TV System | PAL-B/G |
| PAL-N | |
| PAL-M | |
| PAL-I | |
| PAL-D | |
| PAL-H | |
| NTSC 4.43 | |
| NTSC 3.58 | |
| SECAM L | |
| SECAM K1 | |
| SECAM D/K | |
| SECAM B/G | |
| Analogue video Signal | RGB |
| Composite Video | |
| Video Interfaces | VGA |
| HDMI | |
| Composite Video | |
| Video Modes | 480p, 720p, 1080i, 1080p, 480i, 576i, 576p |
| Audio | |
| Type | Integrated |
| Sound Output Mode | Mono |
| Output Power / Channel | 10 W |
| Speakers | 1 x Mixed Channel |
| Connectivity | |
| Interfaces | 1 x composite video input - RCA |
| 1 x USB - 4 pin USB Type A | |
| 1 x component video / RGB input - 15 pin HD D-Sub (HD-15) | |
| 1 x audio line-in - mini-phone 3.5 mm | |
| 1 x VGA output - 15 pin HD D-Sub (HD-15) | |
| 1 x HDMI input - 19 pin HDMI Type A | |
| 1 x USB - mini-USB Type B | |
| 1 x serial RS-232 - 6 pin mini-DIN (PS/2 style) (management) | |
| 1 x network - RJ-45 (management) | |
| 1 x audio line-out - mini-phone 3.5 mm | |
| Power Supply | |
| Nominal Voltage | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Power Consumption Operational | 322 W |
| Power Consumption Stand by | 0.5 W |
| Environment | |
| Dimensions (L x W x H) | 95 x 324 x 250 mm |
| Weight | 3 kg |
| Min Operating Temperature | 5 °C |
| Max Operating Temperature | 40 °C |
| Humidity Range Operating | 0% to 80% |
| Sound Emission | 37 dBA |
| Sound Emission (Eco) | 32 dBA |
| Miscellaneous | |
| Included Accessories | Wired remote control |
| 1 x VGA cable | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |