Product Description
Additional Information
Reviews (1)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | EPOS |
| Series | GSX 300 |
| Model | EPO-1000201 |
| Supported Sample Rates | 24 bit 96 kHz |
| 7.1 @ 16 bit 48 kHz with EPOS Gaming Suite | |
| Recommended Headphone Impedance | 25 Ohms - 75 Ohms |
| USB standard | USB 2.0 |
| Total Harmonic Distortion | < 0.01% |
| Cable Length | 1.2m |
| Connectivity | 3.5mm Headset Jack |
| 3.5mm Microphone Jack | |
| Micro USB | |
| Compatibility | PC |
| Packaging | |
| Dimensions | 168mm x 144mm x 57mm |
| Weight | 309g |
| Warranty Information | |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Great Little Gaming Dac - Avinash, 18 June 2022
Works well with 2 and 7.1 Channel. Not really going to drive anything above 100Ohm. Works well with my Blackshark V2's, Sennheisser HD569's and Roccat SYVA in ears. Easy plug and play and the EQ is really user friendly on the epos gaming suite. Only drawback is the 7.1 is a bit too wide but may be a winner for PvP titles.