Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | EPOS |
| Series | Gaming Series |
| Model | H3 Closed Acoustic Gaming Headphone |
| Technical | |
| Ear Coupling | Around ear |
| Transducer Principle | Dynamic, closed |
| Cable Length | 2.0 m GSA 30 PC Cable |
| 1.5 m GSA 30 Console cable | |
| Connector Plugs | 2 x 3.5 mm (3-pole connectors) |
| 1 x 3.5 mm (4-pole connector) | |
| Compatibility | PC / macOS / PS4 / PS5 / Xbox One / Xbox Series X / Nintendo Switch / Devices with 3.5 mm jack input |
| Headphones | |
| Frequency Response | 20 – 20,000 Hz |
| Impedance | 25 Ω |
| Sound Pressure Level | 114 dBSPL / 1 Vrms @ 1 kHz |
| Microphone | |
| Frequency Response | 10 - 18,000 Hz |
| Pick-Up Pattern | Bidirectional |
| Sensitivity | -39 dBV / Pa @ 1 kHz |
| Weight | 284 grams |
| General | |
| Colour | Black |
| Features | Closed acoustic gaming headset |
| Replaceable 3.5 mm Audio Cable | |
| Crystal-clear communication | |
| Adjustable comfort | |
| Intuitive volume control | |
| Flip to mute microphone | |
| Package Contents | H3 Gaming Headset |
| GSA 30 PC Cable | |
| GSA 30 Console Cable | |
| Safety Guide | |
| Quick Start Guide | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |