Product Description
Additional Information
Reviews (0) Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Epson |
| Series | EcoTank |
| Model | M2170 3-in-1 EcoTank Mono Printer |
| Technology | |
| Printing Method | PrecisionCore Print Head |
| Nozzle Configuration | 400 Nozzles Black |
| Minimum Droplet Size | 2.8 pl |
| Ink Technology | Pigment ink |
| Printing Resolution | 1,200 x 2,400 DPI |
| Category | Home Office, Office Desktop, Office Workgroup |
| All-in-One Functions | Print, Scan, Copy |
| Printing Speed ISO/IEC 24734 | 20 pages/min Monochrome |
| Printing Speed | 39 pages/min Monochrome (plain paper 75 g/m²) |
| Duplex Printing Speed ISO/IEC 24734 | 9 A4 Pages/min Monochrome |
| First Page Out | Monochrome 6 Seconds |
| Colours | Black |
| Scan | |
| Single-sided Scan Speed (A4 Black) | 200 dpi (flatbed) 12 sec. with flatbed scan |
| Single-sided Scan Speed (A4 Colour) | 200 dpi (flatbed) 27 sec. with flatbed scan |
| Optical Resolution | 1,200 DPI x 2,400 DPI (Horizontal x Vertical) |
| Optical Resolution (ADF) | 1,200 DPI x 2,400 DPI (Horizontal x Vertical) |
| Output Formats | BMP, JPEG, PICT, TIFF, multi-TIFF, PDF, PNG |
| Scanner Type | Contact Image Sensor (CIS) |
| Paper / Media Handling | |
| Number of Paper Trays | 1 |
| Paper Formats | A4 (21.0x29.7 cm), Legal |
| Duplex | Yes (A4, plain paper) |
| Output Tray Capacity | 100 Sheets |
| Multifunction | 250 Sheets Standard |
| Rear Paper Path (Special Media) | Yes |
| Compatible Paper Thickness | 64 mm - 95 mm |
| Compatible Paper Weight | 64 g/m² - 256 g/m² |
| Media Handling | Automatic duplex (A4, plain paper), Rear specialty media feed |
| General | |
| Recommended Number of Users | From 1 to 3 |
| Energy Use | 12 Watt (standalone copying, ISO/IEC 24712 pattern), 0.7 Watt (sleep mode), 4.9 Watt (Ready), 0.8 Watt (Power off) |
| Supply Voltage | AC 100 V - 240 V |
| Product Dimensions | 375mm x 347mm x 302mm |
| Product Weight | 6.4Kg |
| Noise Level | 6.9 B (A) with Epson Premium Glossy Photo Paper / Photo RPM mode |
| 56 dB (A) with Epson Premium Glossy Photo Paper / Photo RPM mode | |
| Compatible Operating Systems | Mac OS X 10.6.8 or later |
| Windows 10, Windows 7, Windows 8.1 | |
| Windows Server 2003 R2 x64 | |
| Windows Server 2008 (32/64bit) | |
| Windows Server 2008 R2 | |
| Windows Server 2012 (64bit) | |
| Windows Server 2012 R2 | |
| Windows Server 2016 | |
| Windows Vista | |
| Windows XP SP3 | |
| XP Professional x64 Edition SP2 | |
| Interfaces | USB, Ethernet, WiFi, Wi-Fi Direct |
| Sound Power | Operation: 6.9 B (A) |
| Noise | Operation: 56 dB (A) |
| WLAN Security | WEP 64 Bit, WEP 128 Bit, WPA PSK (TKIP), WPA2 PSK (AES) |
| Mobile & Cloud Printing Services | Epson Connect (iPrint, Email Print, Remote Print Driver), Google Cloud Print |
| Power Supply | 220V, 240V |
| What's in the box | Main unit, Power cable, Warranty card, X2 ink bottles |
| Colour | White |
| General | |
| Panel | Type: Color, Diagonal: 3.7 cm |
| Emulations | GDI |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!