Product Description
Additional Information
Reviews (0) Questions (0)
| SPECIFICATIONS | Technology |
| Printing Method | Epson Micro Piezo print head |
| Nozzle Configuration | 128 Nozzles Black, 42 Nozzles per Color |
| Minimum Droplet Size | 3 pl, With Variable-Sized Droplet Technology |
| Ink Technology | Claria Home Ink |
| Printing Resolution | 5,760 x 1,440 DPI |
| Category | Consumer |
| All-in-One Functions | Print, Scan |
| Printing Speed ISO/IEC 24734 | 6.2 Pages/min Monochrome, 3.2 Pages/min Color |
| Printing Speed | 26 Pages/min Monochrome (plain paper 75 g/m²), 13 Pages/min Color (plain paper 75 g/m²), 54 Seconds per 10 x 15 cm photo (Epson Premium Glossy Photo Paper) |
| Colours | Black, Cyan, Yellow, Magenta | Scan |
| Scanning Resolution | 600 DPI x 1,200 DPI (Horizontal x Vertical) | Paper / Media Handling |
| Number of paper trays | 1 |
| Paper Formats | A4, A5, A6, B5, C6 (Envelope), DL (Envelope), No. 10 (Envelope), Letter Legal, 9 x 13 cm, 10 x 15 cm, 13 x 18 cm, 13 x 20 cm, 20 x 25 cm, 100 x 148 mm, 16:9 |
| Duplex | No |
| Paper Tray Capacity | 50 Sheets Standard, 10 Photo Sheets | General |
| Energy Use | 11 Watt (standalone copying, ISO/IEC 24712 pattern), 1 Watt (sleep mode), 1 Watt (printing) |
| Product dimensions | 390? x 300 x 145 mm (Width x Depth x Height) |
| Product weight | 3.9 kg |
| Compatible Operating Systems | Mac OS 10.5.8 or later, Windows 7, Windows 7 x64, Windows Vista, Windows Vista x64, Windows XP, Windows XP x64 |
| Included Software | ABBYY FineReader Sprint 8.0 (MacOS), ABBYY FineReader Sprint 9.0 (Windows), Epson Easy Photo Print, Epson Event Manager |
| Interfaces | USB |
| Power Supply | 110V, 240V |
| What's in the box | Individual Ink Cartridges, Main unit, Power cable, Setup guide, Software (CD), User manual | Other Features |
| Features | Red eye removal, Photo Enhance | Warranty Information |
| Warranty | Manufacturer's Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!