Why is the price hidden?
Because our price is lower than the manufacturer's recommended retail price.
By adding this product to
your basket, you're able to see our retail price.
You can simply remove the product from your basket should you not be interested.
We realize that this is
inconvenient and apologize
for the hassle.
This is the only way we are able to offer you the best pricing possible on this product.
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | EVERKI |
| Model | EKB418 |
| Capacity | 16.5 L |
| Fits Laptops Up To | 15.6 Inches |
| Laptop Compartment | 27.5 x 37 x 3.5 cm |
| External Dimensions | 33.5 x 39 x 10.5 cm |
| Bag Weight | 0.44 kg |
| Features | Padded Pocket Fits Up to 15.6-inch laptops |
| Soft and Thick Straps That Are Comfortable And Won’t Slip | |
| Inside Pockets To Hold Umbrella, Bottle, Wallet, Shoes And More | |
| Trolley Handle Pass-Through | |
| Durable Zippers And Metal Pulls | |
| High-Contrast Lining | |
| Inside Collapsible Pockets | |
| Ample Storage Space | |
| Key Ring Hook | |
| Warranty Information | |
| Warranty | Limited Lifetime Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Follow us and be the first to hear about exciting new products & promotions.
Exclusive Online Shopping Experience
Our products are available for purchase exclusively through our website. We do not operate as a physical retail store and, as such, do not offer in-store shopping options.
We pride ourselves on customer loyalty as a result of great pre & post sale service. All products are covered by manufacturer warranty. Customer service is our credo.
Please note: Pricing visible is already subject to a 2% discount applicable only to EFT payments.