Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | EVGA |
| Model Number | 02G-P4-3753-KR |
| Series | NVIDIA GTX 750 Ti | General |
| Graphics Engine | NVIDIA GTX 750 Ti |
| Video Memory | 2GB GDDR5 |
| Engine Clock | 1176 MHz Base Clock, 1255 MHz Boost Clock |
| Memory Clock | 5400 MHz |
| Memory Bus | 128 bit |
| DirectX Support | Microsoft DirectX 12 API (feature level 11_0) |
| Bus Standard | PCI-E 3.0 16x |
| Standard Display Connectors | DVI-I, HDMI, DisplayPort |
| Cooling Type | Single Fan Cooler | Maximum Resolution |
| Max Analog | 2048x1536 |
| Max Digital | 4096x2160 | Feature Support |
| Dual-link DVI | Yes |
| SLI Support | Yes |
| OpenGL Version Support | 4.4 | Physical Specifications |
| Board Dimensions: | |
| Power: | Minimum of a 300 Watt power supply. | Total Power Draw : 60 Watts | Warranty Information |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |