Features 
Product Description
Additional Information
Reviews (0) Questions (0)

| SPECIFICATIONS | |
| Brand | EVGA |
| Model | 08G-P4-6183-KR | Interface |
| Interface | PCI Express 3.0 |
| Chipset | Chipset Manufacturer |
| NVIDIA | GPU | GeForce GTX 1080 |
| Core Clock | 1708 MHz |
| Boost Clock | 1847 MHz |
| CUDA Cores | 2560 | Memory |
| Effective Memory Clock | 10000 MHz |
| Memory Size | 8GB |
| Memory Interface | 256-Bit |
| Memory Type | GDDR5X | 3D API |
| DirectX | DirectX 12 |
| OpenGL | OpenGL 4.5 | Ports |
| HDMI | 1 x HDMI 2.0b |
| Multi-Monitor Support | 4 |
| DisplayPort | 3 x DisplayPort 1.4 |
| DVI | 1 x Dual-Link DVI-D | Details |
| Max Resolution | Analog: 2048 x 1536 | Digital: 7680 x 4320 |
| SLI Support | 2-Way SLI |
| Virtual Reality Ready | Yes |
| Cooler | With Fan |
| Operating Systems Supported | Windows 10 32/64bit, Windows 8 32/64bit, Windows 7 32/64bit |
| System Requirements | 500W or greater power supply. | PCI Express, PCI Express 2.0 or PCI Express 3.0 compliant motherboard with one graphics slot. |
| Power Connector | 8-Pin |
| Dual-Link DVI Supported | Yes | Features |
| Features | Simultaneous Multi-Projection | VR Ready | NVIDIA Ansel | NVIDIA SLI w/ HB Bridge Support | NVIDIA G-SYNC | NVIDIA GameStream | NVIDIA GPU Boost 3.0 | Microsoft DirectX 12 | Vulkan API | OpenGL 4.5 Support | PCI Express 3.0 | Max Digital Resolution - 7680x4320 | HDMI 2.0b, DisplayPort 1.4 and Dual-Link DVI | Built for EVGA PrecisionX OC | EVGA ACX 3.0 Cooling | Form Factor & Dimensions | Card Dimensions (L x H) | 10.50" x 5.94" |
| Slot Width | Dual Slot | Warranty Information |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!