Features Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | EVGA |
| Series | Z15 Series |
| Model | 821-W1-15US-KR |
| Keys | |
| Type | Mechanical |
| Main Switches | Kailh Speed Silver |
| Feedback Type | Linear, Silent |
| Actuation Force | 40 g |
| Actuation Distance | 1.1 mm |
| Total Travel Distance | 3.5 mm |
| Keyboard Polling Rate | 4K Hz (0.25 ms) |
| Key Debounce Time | 5 ms |
| Operating Life | 70 Million keypresses |
| Keyboard | |
| Colour | Black |
| RGB Lighting | Per key |
| Supports EVGA Unleash RGB software | |
| LED Indicator | 4 |
| Top Plate | Aluminium design |
| Dedicated Volume scroll wheel & Media control | |
| Features | N Key rollover |
| 9 Profile onboard memory | |
| Swappable mechanical key switch support 3 types of key switches | |
| Micro Processor | 32-bit ARM Cortex-M33 Core |
| Cable | |
| Type | Braided |
| Connector | USB 2.0 |
| Length | 2 m |
| General | |
| Package Contents | 1x EVGA Z15 Series mechanical keyboard |
| 1x Magnetic approach palm rest with smooth touch finish | |
| 1x Mechanical switch puller & key cap puller | |
| 1x Spare mechanical switch sets | |
| 1x Quick guide | |
| Product Dimensions | 151 x 37.5 x 445 mm |
| Product Weight | 1.03 kg |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Limited Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |