Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | EVGA |
| Series | GTX 1060 |
| Model | N1060-6GB-5162 | Chipset |
| GPU | GeForce GTX 1060 |
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Interface | PCI-E 3.0 x16 |
| Base Clock | 1506 MHz |
| Boost Clock | 1708 MHz |
| CUDA Cores | 1280 |
| GPU Architecture | NVIDIA Pascal | Memory |
| Effective Memory Clock | 8008 MHz |
| Memory Size | 6 GB |
| Memory Interface | 192-bit |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Speed | 0.25ns | 3D API |
| DirectX | 12 |
| OpenGL | 4.5 | Connectivity |
| Ports | No Visual Outputs | General |
| Cooler | Single Fan Air Cooler | Power Requirements |
| Minimum Recommended Power Supply | 400 W |
| Power Connector | 1x 6-pin | Physical Aspects |
| Form Factor | ATX |
| Dimensions (LxH) | 172.72 x 111.15 mm | Warranty Information |
| Warranty | 3 Month Warranty |
| Manufacturer's Site | No |
|---|---|
| Product Link | No |