Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | EVGA |
| Series | GeForce 10 Series |
| Model | 08G-P4-6573-KR | Chipset |
| GPU | GeForce GTX 1070 |
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Interface | PCI-E 3.0 x16 |
| Base Clock | 1594 MHz |
| Boost Clock | 1784 MHz |
| CUDA Cores | 1920 |
| GPU Architecture | NVIDIA Pascal | Memory |
| Effective Memory Clock | 8008 MHz |
| Memory Size | 8 GB |
| Memory Interface | 256-bit |
| Memory Type | GDDR5 | 3D API |
| DirectX | 12 |
| OpenGL | 4.5 | Connectivity |
| Ports | 3x DisplayPort | 1x HDMI | 1x DVI-D |
| Multi-Monitor Support | 4 |
| Maximum Digital Resolution | 7680 x 4320 |
| VR Ready | Yes | Power Requirements |
| Minimum Recommended Power Supply | 500 W |
| Power Consumption | 170 W |
| Power Connector | 1x 8-pin |
| HDCP Support | Yes | General |
| SLI Support | Yes, w/ HB Bridge Support |
| Cooler | EVGA iCX Cooling Technology |
| Features | NVIDIA Ansel | NVIDIA G-SYNC | NVIDIA GameStream | NVIDIA GPU Boost 3.0 | 9 Additional Temperature Sensors to Monitor Memory and VRM | Asynchronous Fans | Built for EVGA Precision XOC | EVGA iCX Technology | GPU / Memory / PWM Thermal Status Indicator LEDs | New Vented Heatsink Fin Design and Pin Fins for Optimized Airflow | Redesigned Cooling with L-shaped Contact Fins to Improve Contact Surface Area for Better Heat Dissipation | Safety Fuse to Protect Components From Damage Due to Improper Installation or Other Component Failures | Simultaneous Multi-Projection | Vulkan API | Physical Aspects |
| Form Factor | ATX |
| Slot Width | Dual Slot |
| Dimensions (LxH) | 266.7 x 111.15 mm | Warranty Information |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |