Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | EVGA |
| Series | GeForce 16 Series |
| Model | 06G-P4-1263-KR |
| Graphics Engine | NVIDIA GTX 1660 Ti |
| Bus Standard | PCI-E 3.0 x 16 |
| Video Memory | 6GB GDDR6 |
| Boost Clock | 1845 MHz |
| CUDA Core | 1536 |
| Memory Clock | 14 Gbps |
| Memory Interface | 192-bit |
| Texture Fill Rate | 177.1GT/s |
| Memory Bandwidth (GB/sec) | 288 |
| Multi-Monitor Support | 3-Display Support |
| Maximum Digital Resolution | 7680 x 4320 |
| Interface | 1x HDMI 2.0b |
| 1x DisplayPort 1.4 | |
| 1x Dual-Link DVI | |
| Features | NVIDIA Ansel |
| NVIDIA Experience | |
| NVIDIA G-SYNC | |
| NVIDIA GPU Boost | |
| NVIDIA Highlights | |
| Game Ready Drivers | |
| API | DirectX 12 |
| Vulkan | |
| OpenGL 4.5 | |
| HDCP 2.2 | |
| Recommended PSU | 500 W |
| Power Connectors | 1x 8-pin |
| Total Power Draw | 130 W |
| Operating System Support | Windows 10/7 64-bit |
| Dimensions | 111.15 x 189.89 mm |
| Slot Width | 2.75 Slots |
| Warranty Information | |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |