Product Description
Additional Information
Reviews (2)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | EVGA |
| Series | SC |
| Model | RTX 2060 SC Overclocked Gaming (06G-P4-2062-KR) |
| Chipset | |
| GPU | GeForce RTX 2060 |
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Interface | PCI-E 3.0 |
| Base Clock | 1350 MHz |
| Boost Clock | 1710 MHz |
| CUDA Cores | 1920 |
| GPU Architecture | NVIDIA Turing Architecture |
| Memory | |
| Effective Memory Clock | 14 Gbps |
| Memory Size | 6GB |
| Memory Interface | 192-bit |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bandwidth | 336 GB/s |
| 3D API | |
| DirectX | Microsoft DirectX 12 Ultimate |
| OpenGL | 4.6 |
| Vulkan | Vulkan RT API |
| Connectivity | |
| Ports | 1x DisplayPort 1.4 |
| 1x HDMI 2.0b | |
| 1x DVI-D | |
| HDCP Support | v2.2 |
| Multi-Monitor Support | 3 |
| Maximum Digital Resolution | 7680 x 4320 |
| VR Ready | Yes |
| General | |
| SLI Support | N/A |
| Cooling | Single Fan Cooler |
| Features | Built for EVGA Precision X1 |
| PCI Express Gen 3 | |
| Real-Time Ray Tracing Technology | |
| NVIDIA DLSS 2.0 | |
| NVIDIA GeForce Experience | |
| NVIDIA Ansel | |
| NVIDIA Highlights | |
| NVIDIA G-Sync Compatible | |
| Game Ready Drivers | |
| NVIDIA GPU Boost | |
| NVIDIA Encoder (NVENC) | |
| Power Requirements | |
| Minimum Recommended Power Supply | 500W |
| Power Consumption | 160W |
| Power Connector | 1x 8-Pin |
| Physical Aspects | |
| Form Factor | ATX |
| Slot Width | 2.75 Slot |
| Dimensions | 189.89 x 111.15 mm (LxW) |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Highly Recommend - Jürgen, 8 September 2021
I've not purchased a new GPU since 1GB GRR5 was all you needed, with that in mind, this was the best purchase I've made and haven't looked back as yet. Gaming is so good with the Ray Tracing capabilities of the RTX series. I was worried about he single fan but this GPU can keep up with those GPU's with Dual or more fans.
- Great service and awesome price - Everan, 20 August 2021
I have been shopping around for cards and the price was great at Wootware , Efficient process when purchasing, Product is great , great package and great performance
Customers Who Bought This Also Bought
