Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | EVGA |
| Series | XC Gaming |
| Model | 11G-P4-2382-KR |
| Chipset | |
| GPU | GeForce RTX 2080 Ti |
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Interface | PCI-E 3.0 x16 |
| Base Clock | 1350 MHz |
| Boost Clock | 1635 MHz |
| CUDA Cores | 4352 |
| GPU Architecture | NVIDIA Turing |
| Memory | |
| Effective Memory Clock | 14 Gbps |
| Memory Size | 11 GB |
| Memory Interface | 352-bit |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bandwidth | 616 GB/s |
| 3D API | |
| DirectX | 12 |
| OpenGL | 4.5 |
| Vulkan | Yes |
| Connectivity | |
| Ports | 3x DisplayPort 1.4 |
| 1x HDMI 2.0b | |
| 1x USB Type-C | |
| Multi-Monitor Support | Quad Display |
| Maximum Digital Resolution | 7680 x 4320 |
| VR Ready | Yes |
| HDCP Support | Yes, v2.2 |
| General | |
| SLI Support | Yes, NVIDIA NVLINK (2-Way SLI) |
| Cooler | EVGA iCX2 Cooling Technology |
| Dual Hydro Dynamic Bearing Fans | |
| Features | Real-time Ray Tracing In Games |
| NVIDIA Ansel | |
| NVIDIA ShadowPlay | |
| NVIDIA G-Sync & HDR | |
| DirectX 12 Support | |
| Built For EVGA Precision X1 | |
| EVGA RGB LED Lighting | |
| New Trim Design | |
| Power Requirements | |
| Minimum Recommended Power Supply | 650 W |
| Power Consumption | 250 W |
| Power Connector | 2x 8-Pin |
| Physical Aspects | |
| Form Factor | ATX |
| Slot Width | Dual Slot |
| Dimensions (HxL) | 114.3 x 269.2 mm |
| Warranty Information | |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |