Features Product Description
Additional Information
Reviews (1)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | EVGA |
| Series | FTW |
| Model | RTX 3060 Ti FTW3 Ultra Gaming (08G-P5-3667-KL) |
| Chipset | |
| GPU | GeForce RTX 3060 Ti |
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Interface | PCI-E 4.0 |
| Base Clock | 1410 MHz |
| Boost Clock | 1800 MHz |
| CUDA Cores | 4864 |
| GPU Architecture | NVIDIA Ampere Architecture |
| Memory | |
| Effective Memory Clock | 14 Gbps |
| Memory Size | 8 GB |
| Memory Interface | 256-bit |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bandwidth | 448 GB/s |
| 3D API | |
| DirectX | Microsoft DirectX 12 Ultimate |
| OpenGL | 4.6 |
| Vulkan | Vulkan RT API |
| Connectivity | |
| Ports | 3 x DisplayPort 1.4a |
| 1 x HDMI 2.1 | |
| HDCP Support | v2.3 |
| Multi-Monitor Support | 4 |
| Maximum Digital Resolution | 7680 x 4320 @60Hz |
| VR Ready | Yes |
| General | |
| SLI Support | N/A |
| Cooling | EVGA iCX3 Technology |
| Features | All-Metal Backplate |
| Adjustable ARGB LED Lighting | |
| Unified copper block for GPU and memory | |
| Airflow pockets allow air to move more freely through the heatsink to remove more heat | |
| 0dB Noise fans | |
| 2nd Gen Ray Tracing Cores | |
| 3rd Gen Tensor Cores | |
| PCI Express Gen 4 | |
| Real-Time Ray Tracing Technology | |
| NVIDIA DLSS | |
| NVIDIA GeForce Experience | |
| NVIDIA Ansel | |
| NVIDIA FreeStyle | |
| NVIDIA ShadowPlay | |
| NVIDIA Highlights | |
| NVIDIA G-SYNC | |
| Game Ready Drivers | |
| NVIDIA Studio Drivers | |
| NVIDIA GPU Boost | |
| NVIDIA Encoder, 7th Generation | |
| NVIDIA Decoder, 5th Generation | |
| Power Requirements | |
| Minimum Recommended Power Supply | 600 W |
| Power Consumption | 200 W |
| Power Connector | 2x 8-Pin |
| Physical Aspects | |
| Form Factor | ATX |
| Slot Width | 2.2 Slots |
| Dimensions | 285.37 x 111.15 mm (L x W) |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Outstanding 3060Ti EVGA FTW3 Ultra - Leonard, 10 February 2022
Powerful card, plays all the latest games I like at 1080P ultra settings 90-100+fps.
Overclocks pretty well @ +14MHz on GPU clock and 1250 on memory clock without changing voltage. Games @ 2000MHz with no overclock to 2200 MHz with overclock and gains some decent FPS.
Cooling is insane even with overclock it barely touches 68-70c
Great card, I am enjoying it.
Prompt service from Wootware team and delivery was quick (same week delivery).
Price ripped a hole in my pocket but at least it didn't rip off my pants like the pricing you would see elsewhere. Wootware seems to have the lowest pricing on new GPU's in SA.
Thank you