| SPECIFICATIONS | |
| Brand | EVGA |
| Series | FTW3 |
| Model | 12G-P5-3967-KR |
| Chipset | |
| GPU | GeForce RTX 3080 Ti |
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Interface | PCI-E 4.0 |
| Base Clock | 1365 MHz |
| Boost Clock | 1800 MHz |
| CUDA Cores | 10240 |
| GPU Architecture | NVIDIA Ampere Architecture |
| Memory | |
| Effective Memory Clock | 19000 MHz |
| Memory Bandwidth | 912 GB/s |
| Memory Size | 12 GB |
| Memory Interface | 384 Bit |
| Memory Type | GDDR6X |
| 3D API | |
| DirectX | DirectX 12 Ultimate |
| OpenGL | OpenGL 4.6 |
| Vulkan | Vulkan API |
| Connectivity | |
| Ports | 1x HDMI 2.1 |
| 3x DisplayPort 1.4a | |
| HDCP Support | HDCP 2.3 |
| Multi-Monitor Support | 4 |
| Maximum Digital Resolution | 7680 x 4320 |
| VR Ready | Yes |
| General | |
| SLI Support | No |
| Features | EVGA iCX3 Technology |
| Preinstalled All-Metal Backplate | |
| Built for EVGA Precision X1 | |
| 2nd Gen Ray Tracing Cores | |
| 3rd Gen Tensor Cores | |
| Adjustable ARGB LED | |
| PCI Express Gen 4 | |
| Microsoft DirectX 12 Ultimate | |
| NVIDIA DLSS | |
| NVIDIA GeForce Experience | |
| NVIDIA G-SYNC | |
| NVIDIA GPU Boost | |
| 7th Gen NVIDIA Encoder | |
| 5th Gen NVIDIA Decoder | |
| Power Requirements | |
| Recommended Power Supply | 750W or greater |
| Power Connector | 3x 8-pin or 6 2-pin PCIe Power Dongles |
| Physical Aspects | |
| Form Factor | ATX |
| Slot Width | 2.75 Slots |
| Dimensions (L X H) | 136.75mm x 300mm |
| Warranty Information | |
| Warranty | Manufacturer's Warranty |
| Manufacturer's Site | No |
|---|---|
| Product Link | No |
- Bang for Buck - Dylan , 29 November 2021
Check the title. Not bang for buck in the usual sense, because this card is very pricey but delivers a huge performance boost over the last generation of NVIDIA cards. I upgraded from a RTX 2080 and it's as advertised: a minimum of 50% performance increase in most applications and can sometimes go even higher.
The EVGA FTW3 Ultra Gaming is a nice pick over some other brands, as it sports a very classy design with some 'industrial' looks to it. The backplate is very nifty, albeit does not aid the cooling as much. OC BIOS switch is a plus and EVGA also has some BIOS downloads available. Love the RGB settings and the overall build quality.
Wootware service exceptional as usual. - Beast of a GPU!! - Rodney Conchar, 11 October 2021
This is an absolute monster of a GPU!!! Just be sure to have good airflow in that case of yours. They get pretty damn hot!!! Also recommend doing undervolting on these as that will bring down temps and give you the same performance with less power consumption. Thank you to Wootware for straight up the best service in SA!!!
- Great Product, Quality is excellent - Alexander, 5 August 2021
This card is fantastic, gives 3090 or better performance at a 3080 ti price tag and it looks amazing. First time I tried EVGA - Great premium quality build with good customization options for RGB features along with a solid OEM OC and tuning tool "Precision X1" which allows you to modify everything within one console. The Precision X1 software also upgrades your GPU firmware and notifies you of an available upgrade when it launches which is particularly impressive as with other manufacturers this is not available through their platforms and you have to manually look for the firmware image if you are willing to take the risk in upgrading it.
- Outstanding product and wonderful service from Wootware! - Allan, 2 August 2021
EVGA put a lot of effort into the engineering of this card, squeezing every bit of high performance from it. At the same time, the 2.75 slot width allows for exceptionally good cooling even when pushed to the limits. At 3,000 rpm on three fans it is possible to keep it running below 60 degrees C - not bad for a card that puts 350 Watt brute power into play. It is a thing of beauty that does not disappoint on any level.
The service I received from Dimitri and Taigh was really good and delivery really speedy. Thanks guys! - Love my EVGA RTX 3080 Ti SOOO MUCH!!! - Lourens, 16 July 2021
Really happy with the performance. 4K, Ultra settings on a LG CX Screen and the graphics are immaculate. With DLSS I reach 120fps easily on Battlefield V. Temps are good. Haven't reached 70c⁰ since it came. Taigh gave amazing service as well, thanks so much.
Can highly recommend this card.
Precision X1 is easy to use and the rgb lighting just makes this card shine even more.
10/10 from me.