| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Fifine |
| Series | Condenser Microphone Series |
| Model | K658 |
| Type | Dynamic |
| Polar Pattern | Cardioid |
| Output Connection | USB Type-C (Mic End) To Type-A 2.0 (Computer End) |
| Microphone | |
| Bit Depth/Sample Rate | 16-bit/48kHz |
| Frequency Response | 70Hz-15kHz |
| S/N Ratio | ≥-70dBA |
| Max. SPL | 110 dB |
| Sensitivity | -50±3dB (at 1kHz) |
| Equivalent Noise (Microphone control at 100%, software input at 11dB) | -77dB |
| Power | |
| Power Consumption (USB Power) | Voltage: 4.75V-5.25V, Current: 55mA-180mA |
| Features | Metal Construction |
| Microphone Control | |
| Quick Mute Button | |
| High-End Clarity | |
| Low-Latency Monitoring | |
| For Background-Noises-Free Streaming | |
| Rainbow Way RGB With On/Off Switch | |
| Works With Windows, Mac, PS4/5 | |
| Touch Ensitive Mute & Volume Dial | |
| Real-Time Low-Noises Monitoring | |
| All-Metal Body & Stand | |
| Package Contents | 1x Fifine K658 Microphone |
| 1x USB Type-A to USB Type-C Cable | |
| 1x Tripod Stand | |
| 1x Shock Mount | |
| 1x 3/8" to 5/8" Adapter | |
| 1x Metal Ring | |
| Weight | |
| Package Weight | 1.0 Kg |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Great Product - Stephen, 14 July 2023
Great mic! Wish you got a boom arm with the mic, as the tripod will most likely not be your go to for very long (uncomfortable and in the way, like all tripods + as this mic is focused on hearing noise from the top, you'll get a lot of pops if you keep it too close to your face). Other than that, great mic, I enjoy the RGB (non-programmable), would prefer a physical mute button, but I am just happy there is a mute button. You can also connect your headphones directly into it and hear yourself in real time. It is also plug and play, works on my Arch Linux machine without any setup (might just need to forward output audio via the mic if you're connected your headphones to it). If you do ASMR, I recommend you buy a pop filter to help against any pops. Very happy with this purchase
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!