Product Description
Additional Information
Reviews (0) Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | FSP |
| Series | USB Type-C Charger |
| Model | FSP065-A1BR3 |
| Power | |
| Rated Output | 65W Max |
| Output Current | 5V @ 3A (15W) |
| 9V @ 3A (27W) | |
| 12V @ 3A (36W) | |
| 15V @ 3A (45W) | |
| 20V @ 3.25A (65W) | |
| Efficiency | 89% at 20V output |
| Meet [115V] DOE Level VI ; [230V] Erp Tier 2 | |
| Input Voltage | 100-240V AC |
| Input Current | 1.7A |
| General | |
| Protections | Over-Voltage Protection (OVP) |
| Short-Circuit Protection (SCP) | |
| Over-Current Protection (OCP) | |
| Over-Temperature Protection (OTP) | |
| Brown-Out Protection (55V-65V AC) | |
| MTBF | 100Vac, 240Vac / full load, 100,000 hours at 25℃, standard SR332 |
| Operating Temperature | 0~40℃ (> 40℃ de-rating ) |
| Operating Humidity | 10~85% RH non-condensing |
| Certifications | Certified CB 62368-1 & CB 60950-1 |
| Energy Efficiency DOE Level VI | |
| (EU)2019/1782 | |
| Dimensions | 66 x 66 x 28mm (L x W x H) |
| Cable Length | 1000mm (1m) |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
Category Bestsellers
Wootbook BATRPHID13-4103 15.48V 97.5Wh 6300mAh Li-ion Replacement...
In stock with WootwareR3,500.00
R1,999.00
Save: R 1,501!
Wootbook BATRPHID13-4102 15.48V 80Wh 5168mAh Li-ion Replacement B...
In stock with WootwareR3,500.00
R1,999.00
Save: R 1,501!
GMKTec M3/M3 Ultra/M3 PLUS 100W Replacement AC Adapter
In stock with WootwareR1,299.00
R699.00
Save: R 600!









