| SPECIFICATIONS | |
| Brand | G.Skill |
| Model | F3-1866C9D-16GSR |
| Series | Sniper |
| Memory Type | DDR3 |
| Capacity | 16GB (2x8GB) |
| Multi-Channel Kit | Dual Channel Kit |
| Tested Speed | 1866MHz |
| Tested Latency | 9-10-9-28-2N |
| Tested Voltage | 1.50v |
| Registered/Unbuffered | Unbuffered |
| Error Checking | Non-ECC |
| SPD Speed | 1333MHz |
| SPD Voltage | 1.50v |
| Fan lncluded | No |
| height | 42 mm / 1.65 inch |
| Features | Intel XMP (Extreme Memory Profile) Ready | Warranty Information |
| Warranty | Lifetime Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Out of stock
Out of stock
Wootware Wolverine - Enthusiast Dual-GPU SLi High Performance ATX Gaming PC
From: R15,506.00
To: R27,171.00
Out of stock
- Good Price - MrVento, 20 December 2016
Great price, but the most that I've ever struggled to insert ram. Took around !5min to get my pc to detect all my ram. The ram didn't make a positive *click* noise when inserting it. Still gonna test out the performance.
- Bigger and better than expected - Melwill, 2 June 2016
The RAM is larger than I expected but compared to the Corsair Vengeance LP RAM that is to be expected, but it undoubtedly outperforms the Corsair DIMMs in every way.
P.S. No RAM corruption found from G.Skill DIMMs, same can't be said about my Coarsair DIMMs though. Awesome Kit the G.Skill Sniper - Just amazing - Fritz, 14 August 2015
I bought myself one of these dual channel 16GB kits for my gaming rig and all I can say is WOW
This ram is one of the best in regards to performance, price in it's range of 16GB kits.
The ram performs well with no issues. The design looks great too.
If a person is looking for a good dual channel 16GB ram kit for gaming I would suggest this kit. - Amazing price - Daniel, 23 January 2015
16GB of some of the nicest RAM out there for the price.
Lower clock means tighter timings and therefore less latency, so don't be put off by the speed vs the 2133 or higher modules. My FX 8320 doesn't support higher speeds anyway by default so this was my best choice.
They look awesome and perform really well in dual channel, so a definite buy for any gaming rig. Get yourself two of these kits like I did ;)

