HIKSEMI HSC416U32Z1 Hiker DDR4 16GB (1x16GB) DDR4-3200 CL22 1.35V...
In stock with WootwareR2,499.00
R2,179.00
Save: R 320!
G.Skill F4-3200C16D-32GVK Ripjaws V 32GB (2x16GB) DDR4-3200MHz CL...
In stock with WootwareR6,699.00
R6,399.00
Save: R 300!
| SPECIFICATIONS | |
| Series | Ripjaws V |
| Memory Type | DDR4 |
| Capacity | 16GB (2x8GB) |
| Multi-Channel Kit | Dual Channel Kit |
| Tested Speed | 2666MHz |
| Tested Latency | 15-15-15-35-2N |
| Tested Voltage | 1.20v |
| Registered/Unbuffered | Unbuffered |
| Error Checking | Non-ECC |
| SPD Speed | 2133MHz |
| SPD Voltage | 1.20v |
| Fan lncluded | No |
| height | 42 mm / 1.65 inch |
| Features | Intel XMP 2.0 (Extreme Memory Profile) Ready | Warranty Information |
| Warranty | Limited Lifetime Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Out of stock
Out of stock
Wootware X399 Threadripper - Custom Performance Edition E-ATX Desktop PC
From: R30,278.00
To: R72,594.00
Out of stock
Powered by ASUS: Wootware Ryzen B450 - Extreme Edition Desktop Gaming PC
From: R14,076.00
To: R40,701.00
Out of stock
- G.Skill F4-2666C15D-16GVR Ripjaws V Series 16GB (2x8GB) - Pieter, 16 April 2020
Again great service from Wootware and no problem with installing the RAM and no stability problems with XMP enabled. Delivery was quick, especially for during lockdown as well. Great stuff Wootware.
- Excellent price. Works great - Adriaan, 18 June 2019
Really good purchase no problems great performance. Price is insanely good at the moment - june 2019
- Performed better than expected - Gerhard, 21 November 2018
https://www.userbenchmark.com/UserRun/11490607
G.SKILL Ripjaws V DDR4 2666 C15 2x8GB
3,524 User benchmarks, average bench 79%
Benched 93%
I agree with @Ruan
- Works first time - Ruan, 6 July 2017
I used this kit in an AM4 build for my sibling.
Just a quick detour into the BIOS, selected A-XMP profile 2 and its works as advertised. A nice bandwidth boost with zero impact on timings. A solid set if ever I purchased one. - Solid RAM - Matthew, 28 October 2016
These two sticks of RAM are a really solid pick for any build. They are cheaper than most other brands but my experience shows that there is no quality loss or performance loss. Would recommend them for any build.



