HIKSEMI HSC416U32Z1 Hiker DDR4 16GB (1x16GB) DDR4-3200 CL22 1.35V...
In stock with WootwareR2,499.00
R2,179.00
Save: R 320!
G.Skill F4-3200C16D-32GVK Ripjaws V 32GB (2x16GB) DDR4-3200MHz CL...
In stock with WootwareR6,699.00
R6,399.00
Save: R 300!
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | G.Skill |
| Series | Trident Z RGB |
| Model | F4-3200C14D-16GTZR |
| Capacity | 16GB (2x8GB) |
| Memory Type | DDR4 |
| Tested Speed | 3200 MHz |
| Tested Latency | 14-14-14-34 |
| Tested Voltage | 1.35V |
| Registered/Unbuffered | Unbuffered |
| Error Checking | Non-ECC |
| SPD Speed | 2133 MHz |
| SPD Voltage | 1.2V |
| Channel Configuration | Dual Channel Kit |
| Fan Included | No |
| Height | 44 mm |
| Features | Intel XMP 2.0 (Extreme Memory Profile) Ready |
| Notes | Rated XMP Frequency & Stability Depends on MB & CPU Capability. |
| Warranty Information | |
| Warranty | Limited Lifetime Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Wootware Warlock - Ryzen Octa-Core GeForce GTX 1080 Ti Ultimate Gaming PC
From: R31,827.00
To: R64,940.00
Out of stock
- Pretty Good - Deon, 21 July 2019
My system for some reason can't run the XMP profile. (i5-9600k, ASRock Z390 Extreme 4, BIOS updated aswell) so I manually tweaked the RAM to 12-12-12-36 @ 2800 stable. Peaked throughput was around 41GB/s
- Just Do It! - Derus, 20 June 2018
Yes as you've clearly seen from the other reviews superb performance and beauty beyond fathom. Adding this to your Asus Aura Motherbord makes your system more elegant and soothing than up market lava lamps, but at the same time keeping the RAM modules cool because of the heatsinks on either side of the memory.
Pure Awesomeness... - RGB is PRETTY - Sceration, 1 May 2018
So as recommended by Mr. Ash I got this RAM for my new Ryzen streaming Rig and is running at full 3200mhz and the amazing RGB is next Level so if you really want the Trident'Z's for your build and cant find the Ryzen compatible RAM from other suppliers look no Further than WootWare awesome support,fast and reliable. #WOOTWOOT
- Perfect for Ryzen systems - Ashley, 30 January 2018
I had the CL16 version before hand and they struggled to stay stable at 3200, swapped them out to these CL14 with the samsung B Dyes and my system has been perfectly stable running at 3200 now.
If you have a Ryzen build and youre wanting the best RGB ram for your system at 3200 speeds, look no further. This set is by far the best you can get. Not to mention the RGB is incredibly pretty. Videos dont do it justice until you see them lightup in your own system. - Excellent RAM for Ryzen builds - Martin, 16 January 2018
Even though RAM is pretty expensive at the moment, I still considered it worthwhile to spend good money getting quality memory. After a lot of research into AMD Ryzen memory compatibility and performance considerations this one emerged as a winner for my Ryzen upgrade build.
This RAM runs flawlessly at 3200MHz CL14 speeds after a Bios update for my mainboard and has been rock solid since, yielding some quite impressive performance gains in most of my CPU benchmarks, mostly negating the need to overclock my Ryzen CPU. I initially thought the RGB lighting was a bit gimmicky, but I've since come to like it as it does add a bit of character the build. Haven't played around with the RGB software yet. Definitely recommended! - Pricey but worth it - Grant, 4 December 2017
You might think that the price is high and yes it is due to the market situations with RAM but this is so worth if you are going with AMD Ryzen the memory capability is there with Ryzen and runs like a dream.
Lots of people complain about the G.Skill RGB app but i never had a problem with it. Using in an ASRock Taichi X370 board.

