Customers Who Viewed This Product Purchased
HIKSEMI HSC416U32Z1 Hiker DDR4 16GB (1x16GB) DDR4-3200 CL22 1.35V...
In stock with WootwareR2,499.00
R2,179.00
Save: R 320!
G.Skill F4-3200C16D-32GVK Ripjaws V 32GB (2x16GB) DDR4-3200MHz CL...
In stock with WootwareR6,699.00
R6,399.00
Save: R 300!
Features Product Description
Additional Information
Reviews (2)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | G.Skill |
| Series | Trident Z RGB |
| Model | F4-4000C18D-64GTZR |
| Capacity | 64GB (2x32GB) |
| Memory Type | DDR4 |
| Tested Speed | 4000MHz |
| Multi-Channel Kit | Dual Channel Kit |
| Tested Latency | 18-22-22-42 |
| Tested Voltage | 1.40V |
| Registered/Unbuffered | Unbuffered |
| Error Checking | Non-ECC |
| SPD Speed | 2666MHz |
| SPD Voltage | 1.20V |
| Heatspreader Colour | Black |
| Fan Included | No |
| Features | Intel XMP 2.0 (Extreme Memory Profile) Ready |
| Additional Notes | Rated XMP frequency & stability depends on MB & CPU capability |
| Warranty Information | |
| Warranty | Limited Lifetime Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Awesome - Hein, 2 August 2021
I bought these for my Asus Rog Strix z590-E motherboard and they are blazing fast. Now the challenge is to use that much memory. ;)
- Awesome - Suzette, 22 April 2021
Bought these for work and couldn't be happier with my purchase. Shipping was super fast aswell.

