Product Description
Additional Information
Reviews (0) Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | G.Skill |
| Series | Ripjaws S3 |
| Model | FT-M8SI-120GRS3 |
| Capacity | 120 GB |
| Interface | SATA Rev 3.1 (6GB/s) |
| Form Factor | M.2 2280 |
| Memory Components | TLC |
| Performance | |
| Maximum Read Speed | 550 MB/s |
| Maximum Write Speed | 370 MB/s |
| 4KB Random Read | Up to 55,000 IOPS |
| 4KB Random Write | UP to 80,000 IOPS |
| MTBF | 1 Million Hours |
| Power Consumption | |
| Active Consumption | <2500mW |
| Idle Consumption | <750mW |
| Features | Silent Operation and Shock Resistance (High Resistance to Common Drops, Bumps and Environmental Vibrations) |
| Designed with Built-In Global Wear-Levelling Technology and NANDXtend Error Correction | |
| Features the SATA DEVSLP Mode (Enables the SSD to Enter a Low Power Idle State for Power Management) | |
| General | |
| Operating Temperature | 0°C - 70°C |
| Dimensions | 80 x 22 x 3.5 mm |
| Weight | 9g |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!