Features 







Product Description
Additional Information
Reviews (1)








| SPECIFICATIONS | |
| Brand | G.SKILL |
| Series | RIPJAWS MX780 |
| Model | GM-L8200CL8-MX780D10 |
| Type | Wired |
| Interface | USB |
| Mouse Grip Style | Adjustable |
| Tracking Method | Avago Laser Sensor |
| DPI | 100-8200 |
| Maximum dpi | 8200 dpi |
| Polling Rate | 125Hz/250Hz/500Hz/1000Hz |
| Mouse Backlighting | 4-Zone RGB |
| On-Board Profile | 5 |
| Programmable Keys | 8 |
| On-Board Memory | 512KB |
| Hand Orientation | Both Hands |
| Braided USB Cable | 1.8m |
| Mouse Adjustable Weight | 2 x 4.5g Weights |
| Scrolling Capability | 1 x Wheel |
| Color | Black |
| Weight (mouse only) | 111g |
| Weight (w/ weights) | 120g |
| Dimensions | 130mm x 70mm x 38mm (5.12in x 2.76in x 1.50in) |
| Dimensions (w/ large side grips) | 130mm x 93mm x 38mm (5.12in x 3.66in x 1.50in) |
| Operating System Supported | Windows 7, 8, 8.1, 10 |
| System Requirement | Available USB 2.0 port | Internet connection (for driver software download) |
| Features | Ambidextrous & Interchangeable Side Grips | Height-Adjustable Design | On-Board Profile Storage | Adjustable Weights | Gaming Grade Avago Laser Sensor | Durable Omron Micro-Switch | 8 Fully Programmable Buttons & Customizable RGB Backlighting |
| Package Contents | G.SKILL RIPJAWS MX780 Laser Gaming Mouse w / 2 Extra Side Grips | Palm Rest Adjustment Tool | 2 x 4.5g Weights | Quick Start Guide | Warranty Information |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Very nice mouse - Rav3n72, 3 March 2017
Pros:
* Robust build quality
* Feels good and smooth tracking
* Easy software
* Onboard memory
Cons:
* Not much, but if I must say anything negative I would say it is a bit flatter than what it looks like in pictures, but the more I use it the more like like that flat feel (coming from corsair M65)