Features 











Product Description
Additional Information
Reviews (0) Questions (0)












| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Galax |
| Series | SNPR |
| Model | 60NRH7DSR0EB |
| Graphics Card (GeForce GTX 1060 6GB) | |
| CUDA Cores | 1280 |
| Base Clock | 1531 MHz |
| Boost Clock | 1746 MHz |
| Memory Clock | 8 Gbps |
| Memory Bus Width | 192-bit |
| Display Output | HDMI 2.0b |
| DisplayPort 1.4 | |
| DL-DVI-D | |
| General | |
| Other Interfaces | 1x Thunderbolt 3 |
| 1x DC In | |
| Dimensions | 165 (W) x 156.6 (D) x 73 (H) mm |
| Weight | 1.38 (kg) |
| External Power Supply | 230 W, AC100 - 240V |
| Power Supply Dimension | 170 (L) x 85 (W) x 35 (H) mm |
| Features | VR Ready |
| Simultaneous Multi-Projection | |
| NVIDIA Ansel | |
| NVIDIA GameWorks | |
| NVIDIA VR Works | |
| Game Ready Drivers | |
| NVIDIA G-Sync | |
| NVIDIA GameStream | |
| NVIDIA GPU Boost 3.0 | |
| Microsoft DirectX 12 | |
| Vulkan API | |
| Open GL 4.5 Support | |
| HDCP 2.2 | |
| Minimum System Requirements | 350 MB of available hard-disk space |
| 4GB system memory (6GB or higher recommended) | |
| Microsoft Windows 10, 8 or 7 Operating System (32 or 64-bit) | |
| Host system with Thunderbolt 3 interface | |
| *To ensure compatibility with external graphics via Thunderbolt 3 interface, please consult the host systems manufacturer for details. | |
| Included In The Box | SNPR External Graphics Card Enclosure (with GeForce GTX 1060 6GB) x1 |
| Thunderbolt 3 (40Gbps) USB-C cable 0.5m x1 | |
| Power Cord x1 | |
| Installation Guide x1 | |
| Driver CD x1 | |
| Power Supply x1 | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!