Features
Product Description
Additional Information
Reviews (0)
![]() |
|
| ![]() |
![]() |
|
| ![]() |
![]() |
|
| ![]() |
![]() |
|
| ![]() |
![]() |
|
| ![]() |
![]() |
|
| ![]() |
![]() |
|
| ![]() |
![]() |
|
| SPECIFICATIONS | |
| Brand: | Galax |
| Series: | OC |
| Model: | 95NPH8DHG5OC | GPU Engine Specifications: |
| CUDA Cores | 768 |
| Base Clock (MHz) | 1114 |
| Boost Clock (MHz) | 1304 | Memory Specifications: |
| Memory Speed | 3505 (6610 ) MHz |
| Standard Memory Config | 2048MB |
| Memory Interface Width | 128-bit GDDR5 |
| Memory Bandwidth (GB/sec) | 105.6 | Feature Support: |
| OpenGL | 4.4 |
| Bus Support | PCI-E 3.0 |
| Certified for Windows 8 | Yes |
| Supported Technologies | DirectX 12 |
| SLI Options | 2-WAY | Display Support: |
| Maximum Digital Resolution | 4096x2160 |
| Maximum VGA Resolution | 2560x1600 |
| HDCP | Yes |
| HDMI | Yes |
| Standard Display Connectors | Dual Link DVI, HDMI, x3 DisplayPort 1.2 |
| Audio Input for HDMI | Internal | Standard Graphics Card Dimensions: |
| Length | 194 mm |
| Height | 124.3 mm |
| Width | 41.5 mm | Power Specifications: |
| Maximum Graphics Card Power (W) | 90W |
| Minimum System Power Requirement (W) | 350W |
| Supplementary Power Connectors | 6-pin |
| System Requirements: | PCI Express-compliant motherboard with one dual-width x 16 graphics slot | 6-pin PCI Express supplementary power connectors | Minimum 350W or greater system power supply (with a minimum 12V current rating of 16A) | 300MB of available hard-disk space | 2GB system memory (4GB or higher recommended) | Microsoft Windows 10, Windows 8, Windows 7, Windows Vista (32 or 64-bit) | Internet connection | Windows XP no longer supported |
| Package Contents | Graphics Card | Quick Installation Guide | User Manual | 6-pin PCI power converter | 1 x DVI to VGA |
| Features: | Overclocked | Integrated GPU and memory sink for better overall component temperature | Single 90mm fan for better airflow | High air flow bracket | Black PCB | NVIDIA Dynamic Super Resolution (DSR) | NVIDIA Global Illumination (VXGI) | NVIDIA GameWorks Technology | NVIDIA GameStream Technology | NVIDIA TXAA Technology | NVIDIA GPU Boost 2.0 | NVIDIA PhysX Technology | NVIDIA FXAA Technology | NVIDIA Adaptive Vertical Sync | NVIDIA Surround | Support for four concurrent displays including: Dual DVI-I, HDMI, 3X DP 1.2 | Microsoft DirectX 12 | NVIDIA 3D Vision Ready | NVIDIA SLI Ready Technology | NVIDIA CUDA technology | PCI Express 3.0 support | OpenGL 4.4 support | OpenCL support | NVIDIA SHIELD Ready | NVIDIA G-Sync Ready | Warranty Information |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |














