_1.jpg)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Galax |
| Series | HOF |
| Model | GTX 1070 HOF |
| GPU | GeForce GTX 1070 |
| CUDA cores | 1920 |
| Video Memory | 8GB GDDR5 |
| Memory Bus | 256-bit |
| Engine Clock Base | 1620 MHz |
| Boost | 1822 MHz |
| Memory Speed | 8Gbps |
| Memory Bus | PCI Express 3.0 |
| Display Outputs | 3 x DisplayPort 1.4, 1x HDMI 2.0b, 1x DL-DVI |
| HDCP Support | Yes |
| Multi Display | Capability Quad Display |
| Recommended Power Supply | 500W |
| Power Consumption | 150W |
| Power Input | 2x8pin |
| DirectX 12 | API feature level 12_1 |
| OpenGL | OpenGL 4.5 |
| Slot Size | Dual Slot |
| SLI | Yes |
| Supported OS | Windows 10 / 8 / 7 / Vista |
| Card Dimensions | 330mm x 152mm x 55mm | Warranty Information |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Amazing Card - Byron, 14 October 2016
As always wootware with the amazing service coupled with this amazing card. I almost couldnt fit this card in my case had to modify my case abit for it to fit.
Do some research on what max size gpu your case can handle as this card is HUGE!!! so keep that in mind. - Absolutly Great - Dewald, 20 September 2016
As the other reviews state, this card is awesome. First off, it looks amazing paired with the MSI Krait Z170A board in a black an white themed pc. Secondly it's huge, no seriously it's massive, will be a squeeze in a non modular case. The card runs very cool, did a very quick comparison with my old 970 EXOC and it's about 20 - 25 degrees cooler on average. Gaming, well one word, CRUSH. It just smashes everything in it's path.
Thanks Wootware for your great service and for brining us hardware we'd otherwise have to import or not have access to at all! - Best huge GPU - August, 30 August 2016
It's an amazing GPU that eats most of the current titles and handles anything you can throw at it. Super sampling is a piece of cake. Unbelievable at 1080p, really good at 1440. Just make sure your case is big enough, it almost didn't fit in my cm storm Stryker case. Over all a great graphics card that is quite future resilient.
- Fantastic Graphic's Card - Bernard, 10 August 2016
This card is just amazing was blown away by the performance and cooling. While running Valley Benchmark at 1440p 8xmsaa this card reach a max temp of 62 degrees.This card boosted right up to 2019mhz without any overclocking out the box, I managed to overclock the card to 2134mhz without changing the voltage. I am really happy with my card playing at 1440p runs all my games at ultra settings 60fps and above at all times. I was going to buy the Asus strix edition but I am glad I chose this card really amazing compared to my old GTX 970.
- TOATALY AWSUM CARD - Star Citizen-FAN, 10 August 2016
First here AND FIRST ONE TO OWN IT IN SOUTH AFRICA thats a great feeling!!! got my card on the 4 August 2016.
WOW this is a great card ..exceeding my expectations....unpacking brings a very heavy gpu in weight ,luckily it comes with a support stick to help balance the weight.....
This card is very lengthy and bigger than my gtx 680...performance is very good and extremely quiet to say the least even in OC mode...this is in a closed case.
There is a button on the back of this card that when pushed in speeds up the fans to 110% running at 2950rpm..when i use msi afterburner and scale the fan speed up to 100% the fans then spin at 2850rpm
Allthough this card overclocks its self and runs at 2100mhz easily as it is out of the box ,when gaming temps is all so low from 40-50 degrees...when touching the card on the backplate the gpu side is very cool and on the power delivery side where the phases are its a low heated temp..so this card is very cool.
Been gaming and fiddeling with the overclocking ..feels like i hit silicon lottery there a bit. been getting 9294 mhz on memory and 2164mhz on gpu clock safely when gaming at a mere 42 degrees.
I havent even touched the power target or voltage yet....the best of it all is that it is on max detail and at 5760x1080 resolution..However i did briefly hit 2236 for a short time there!!!
It comes with 2 x 8 pin connectors and some kool looking Hall of Fame lighting.
All of this is a Great thank you to all at Wootware with great service once again and Galax for an awsum card