




| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Galax |
| Series | GeForce GTX 16 SUPER Series |
| Model | GeForce GTX 1650 Super EX (1-Click OC) |
| Chipset | |
| GPU | GeForce GTX 1650 SUPER |
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Interface | PCI Express 3.0 |
| Base Clock | Up to 1530 MHz |
| Boost Clock | Up to 1740 MHz |
| Up to 1755 MHz (OC Mode) | |
| CUDA Cores | 1280 |
| Memory | |
| Effective Memory Clock | 12 Gbps |
| Memory Size | 4GB |
| Memory Interface | 128-bit |
| Memory Type | GDDR6 |
| 3D API | |
| DirectX | 12 |
| Vulkan | Yes |
| OpenGL | 4.6 |
| Connectivity | |
| Ports | 1x HDMI 2.0b |
| 1x DisplayPort 1.4 | |
| 1x DVI-D | |
| HDCP Support | Yes, v2.2 |
| Multi-Monitor Support | Triple Display |
| Maximum Digital Resolution | 7680 x 4320 |
| General | |
| Cooler | Dual 80mm Cooling Fans |
| Features | NVIDIA Turing |
| NVIDIA GeForce Experience | |
| NVIDIA Ansel | |
| NVIDIA G-SYNC Compatible | |
| NVIDIA Highlights | |
| Game Ready Drivers | |
| NVIDIA GPU Boost | |
| Power Requirements | |
| Maximum Graphics Card Power | 100 W |
| Recommended Power Supply | 350 W |
| Power Connector | 1x 6-Pin |
| Physical Aspects | |
| Form Factor | ATX |
| Slot Width | Dual Slot |
| Dimensions | 212 x 126 x 41 mm (With Bracket) |
| 199 x 111 x 39 mm (Without Bracket) | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Great little card - Tristan, 4 September 2020
Runs reasonably quiet, temperatures under 80C at all times without any tweaking. Quite impressive for such a small cooler. As for the GPU, 1650S performs surprisingly well, even on my 1440p monitor is relatively simple to get it running pretty well at ~60fps with some settings/resolution scale tweaks. GDDR6 + Turing is a potent combination even in such a small card. Great value!
- Bang for Buck GTX 1650 Super - Grivin, 10 August 2020
For comparatively priced GPUs you are getting an epic price to performance ratio with this piece of hardware. I can play big titles like COD Warzone on high (not ultra) graphics settings and still enjoy smooth frames (50-60 fps). For the budget Gamer or computer enthusiast, this is a fantastic addition to any system. My 1650 Super is paired with a Ryzen 3 3200 G, If you go with a slightly more powerful CPU you will probably squeeze extra performance form the GPU. I Highly recommend this Galax GTX 1650 Super.
- Great graphics card - Henno, 19 March 2020
I was stuck for a long time between an RX 570 and this GTX 1650 Super. After considering all the specifications, the GTX 1650 super was the clear winner with the GDDR6 ram and the new Turing chip. The card handles almost any game at 1080p high settings with no issues. It runs a little hot, but with some tuning I could get it to about 65 degrees Celsius max.
Over all this is a great midrange card and I am very happy with my purchase.
Wootware's service was on point!