




| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Galax |
| Series | GeForce GTX 16 SUPER Series |
| Model | GeForce GTX 1660 Super (1-Click OC) |
| Chipset | |
| GPU | GeForce GTX 1660 SUPER |
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Interface | PCI Express 3.0 |
| Base Clock | Up to 1530 MHz |
| Boost Clock | Up to 1800 MHz |
| Up to 1815 MHz (OC Mode) | |
| CUDA Cores | 1408 |
| Memory | |
| Effective Memory Clock | 14 Gbps |
| Memory Size | 6GB |
| Memory Interface | 192-bit |
| Memory Type | GDDR6 |
| 3D API | |
| DirectX | 12 |
| Vulkan | Yes |
| OpenGL | 4.6 |
| Connectivity | |
| Ports | 1x HDMI 2.0b |
| 1x DisplayPort 1.4 | |
| 1x DVI-D | |
| HDCP Support | Yes, v2.2 |
| Multi-Monitor Support | Triple Display |
| Maximum Digital Resolution | 7680 x 4320 |
| General | |
| Cooler | Dual 90mm Cooling Fans |
| Features | NVIDIA Turing |
| NVIDIA GeForce Experience | |
| NVIDIA Ansel | |
| NVIDIA G-SYNC Compatible | |
| NVIDIA Highlights | |
| Game Ready Drivers | |
| NVIDIA GPU Boost | |
| VR Ready | |
| Power Requirements | |
| Maximum Graphics Card Power | 125 W |
| Recommended Power Supply | 450 W |
| Power Connector | 1x 8-Pin |
| Physical Aspects | |
| Form Factor | ATX |
| Slot Width | Dual Slot |
| Dimensions | 228 x 131.5 x 41.5 mm (With Bracket) |
| 214 x 118.65 x 38.6 mm (Without Bracket) | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Good bang for the buck - Patrick, 3 August 2022
I think this is a great value, not only in performance but also for the price. I have i7 - 4790s with a GTX1060 6GB and had a bottlenecking issue, plugging and installing my new GALAX GTX1660 SUPER took the bottleneck issue away. And lastly thanks for the great service from Wootware.
- Galax GTX 1660 Super - RK, 27 May 2022
I was very stoked to recieve my new graphics card for an unbeatable price, it arrived pretty quickly and with no issues on the shipping side. Unfortunately i can't give the card or software too much praise.. the Galax software is next to useless and sometimes doesnt even activate the much advertised "1 click overclock". Also if you do decide to overclock the card be ready to constantly re-activate the profiles you make for the card as it sometimes just decides to go back to factory settings (even with stable overclocks). The cards temps are acceptable for the price but it could be better as well as the lack of display output options. It runs most games pretty well but for others it gives lack luster performance.. Overall i am pretty happy with it but id reccommend to go for something a bit more expensive the quality would certainly be better.
- Best Decision Ever made - Rifaat, 10 July 2021
I bought this graphics card in December 2019... i was looking for a budget yet good enough GPU to run all modern titles without worrying about upgrading to the extreme GPU's on the market that are fairly/extremely expensive at the moment. I would say, making this choice, was a complete no brainer. Many people don't know about GALAX, and this includes me after I purchased this GPU I was amazed for the price of R3900 (2019) currently all GTX 1660 SUPER's are going for R8000-10000 on the market! I technically saved 50% on the current cost!! For that reason, gaming and just having this in my PC is wonderful to know the decisions one makes, and also shopping with Wootware is really pleasurable, effecient and reliable. Current day chip shortages are hitting us hard, and just to know that back then we couldve bought many things for half the price is scary. But keep up delivering the good work wootware, we appreciate it
- Galax 1660s - Daniel, 29 June 2020
A great card for the price! 60fps at 1080p is not a problem for most games, and this is a quiet card as well! Wootware requires 150 characters for a review so not sure what else to say ... it's just a good card.
- Best bang for buck - Ray, 17 February 2020
While reviewing my options, my final options were the Galax and Palit GTX 1660 Super and the Fatboy RX 590; they I found were probably the best bang for buck cards on Wootware; I decided on an overall bang for buck thus I went for the Galax.
From GALAX's website you can find software to easily overclock this baby.
The card runs very silent but significantly hotter than anticipated, but I think it's acceptable; I got 70 degrees while constantly running Unigine's Superposition Benchmark.
Other than the thermals, the card is awesome with great connectivity.
Overall, I think this card is the best bang for buck at the moment. - Excellent Product - Ricardo , 30 January 2020
As advertised, easy install, works like a charm... Great service delivery from Wootware.