| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Galax |
| Series | 3060 Ti Series |
| Model | RTX 3060 Ti 1-Click OC (36ISL6MD1VDD) |
| Chipset | |
| GPU | GeForce RTX 3060 Ti |
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Interface | PCI-E 4.0 x16 |
| Base Clock | 1410 MHz |
| Boost Clock | 1665 MHz |
| CUDA Cores | 4864 |
| GPU Architecture | NVIDIA Ampere |
| Memory | |
| Effective Memory Clock | 14 Gbps |
| Memory Size | 8GB |
| Memory Interface | 256-bit |
| Memory Type | GDDR6 |
| 3D API | |
| DirectX | Microsoft DirectX 12 Ultimate |
| OpenGL | 4.6 |
| Vulkan | Vulkan RT API |
| Connectivity | |
| Ports | 3x DisplayPort 1.4a |
| 1x HDMI 2.1 | |
| Multi-Monitor Support | 4 |
| Maximum Digital Resolution | 7680 x 4320 @60Hz |
| HDCP | v2.3 |
| VR Ready | Yes |
| General | |
| SLI Support | N/A |
| Features | Exclusive Carbon Texture Design |
| Galax 1-Click OC Technology | |
| Aluminium Alloy Flow-Through Backplate | |
| Galax XTREME Tuner Utility | |
| 2nd Gen Ray Tracing Cores | |
| 3rd Gen Tensor Cores | |
| PCI Express Gen 4 | |
| Real-Time Ray Tracing Technology | |
| NVIDIA DLSS | |
| NVIDIA GeForce Experience | |
| NVIDIA Ansel | |
| NVIDIA FreeStyle | |
| NVIDIA ShadowPlay | |
| NVIDIA Highlights | |
| NVIDIA G-SYNC | |
| Game Ready Drivers | |
| NVIDIA Studio Drivers | |
| NVIDIA GPU Boost | |
| NVIDIA Encoder, 7th Generation | |
| NVIDIA Decoder, 5th Generation | |
| Power Requirements | |
| Recommended Power Supply | 650W |
| Power Consumption | 200W |
| Power Connector | 1x 8-Pin |
| Physical Aspects | |
| Form Factor | ATX |
| Slot Width | Dual Slot |
| Dimensions | 256.5 x 131.5 x 41.5 mm (LxWxH) |
| Warranty Information | |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Awesome product - Jonathan, 1 January 2021
This card doesn't stop amazing me. Performance is outstanding and cooling is well sufficient. No RGB but the design / lettering / backplate make up for it and looks fantastic, perhaps better without. Superb product and pricing and excellent service I couldn't be happier, thanks Wootware!
- Bare min at bare min price - Wesley, 31 December 2020
No extra bells and whistles just works, the temps are a lot lower than I expected it does not exceed 55 degrees so I was very impressed with the card as a result there is a huge amount of thermal headroom. I dont believe my case flow is fantastic I am short one fan in the front of my case so there is less than optimal static pressure and it still runs cool under load.
- It is amazing - Lucas, 23 December 2020
I upgraded from a rx580 8gb to this beauty, it performs like a dream and looks so good in black, there's no words to describe how rtx can change a game. But there are words to describe how dlss can improve performance, it allows you to get as many fps as possible to make it a nice experience, whether that means full performance or just to help run smoother quality at ultra on AAA games.
For example you can run cyberpunk at medium rtx and get 60 fps without dlss, but with it is 70-80 and high rtx and get 38-45 fps before dlss, but after is 55-65.
These are all on my rig and will differ from you but this gpu base clock is brilliant and it comes with a application that monitors everything and has a one click overclock that is really useful - Great Card - Natheer, 21 December 2020
This product is extremely good value for money. No RGB but who cares, FPS is better. This coupled with wootwares excellent delivery times and service, I couldn't be happier. Would recommend to anyone looking for affordable high fidelity gaming. (By affordable im just comparing it to last gen cards and current offerings.)