| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Galax |
| Series | Hall of Fame (HOF) |
| Model | GeForce RTX 3080 Ti HOF (38IOM5MD3BHX) |
| Chipset | |
| GPU | GeForce RTX 3080 Ti |
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Interface | PCI-E 4.0 |
| Base Clock | 1370 MHz |
| Boost Clock | 1725 MHz |
| 1-Click OC | 1740 MHz (Xtreme Tuner Plus software required) |
| CUDA Cores | 10240 |
| GPU Architecture | NVIDIA Ampere |
| Memory | |
| Effective Memory Clock | 19 Gbps |
| Memory Size | 12GB |
| Memory Interface | 384-bit |
| Memory Type | GDDR6X |
| 3D API | |
| DirectX | Microsoft DirectX 12 Ultimate |
| OpenGL | 4.6 |
| Vulkan | Vulkan RT API |
| Connectivity | |
| Ports | 3x DisplayPort 1.4a |
| 1x HDMI 2.1 | |
| HDCP Support | v2.3 |
| Multi-Monitor Support | 4 |
| Maximum Digital Resolution | 7680 x 4320 |
| VR Ready | Yes |
| General | |
| SLI Support | N/A |
| Cooling | WINGS Fan Blade Triple Fan Cooler |
| Features | 14 + 6 + 4 Power Phase Design |
| Custom HOF White PCB | |
| HOF Backplate | |
| ARGB LED Lighting | |
| Dual BIOS | |
| 2nd Gen Ray Tracing Cores | |
| 3rd Gen Tensor Cores | |
| PCI Express Gen 4 | |
| Real-Time Ray Tracing Technology | |
| NVIDIA DLSS | |
| NVIDIA GeForce Experience | |
| NVIDIA Ansel | |
| NVIDIA FreeStyle | |
| NVIDIA ShadowPlay | |
| NVIDIA Highlights | |
| NVIDIA G-SYNC | |
| NVIDIA Resizable BAR | |
| Game Ready Drivers | |
| NVIDIA Studio Drivers | |
| NVIDIA GPU Boost | |
| NVIDIA Encoder, 7th Generation | |
| NVIDIA Decoder, 5th Generation | |
| Package Contents | Galax GeForce RTX 3080 Ti HOF Graphics Card |
| Aluminium Galax HOF Support Stick | |
| HOF Gloves | |
| Power Requirements | |
| Minimum Recommended Power Supply | 750W |
| Power Connector | 3x 8-Pin |
| Physical Aspects | |
| Form Factor | ATX |
| Slot Width | Triple Slot |
| Dimensions (LxWxH) | 352 x 160 x 68 mm (w/ bracket) |
| 339 x 144 x 68 mm (w/o bracket) | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Superb Service! - Wynand, 13 October 2021
As always, WW does not dissapoint, order was placed on Sunday, and by Wednesday the parcel was here from CT to PTA, super fast, super friendly and super reliable! Thank you again so much!
- awesome card - Evert, 17 September 2021
upgraded from a gtx 2080 super and i was hesitant as i saw the performance increase in benchmarks was not allot more but after getting the card and overclocked it its allot better then the 2080 battlefield v ultra settings ray tracing enabled no dlss over 140+fps on 1440p warzone ultra settings ray tracing over 150fps very happy with the card temps also never goes above 75 degrees even with a very high overclock card uses almost 450watt with the overclock so make sure u have atleast a 850watt psu i upgraded from a 750 to a 1000watt to make sure the card has enough power
- Best 3080ti - Nelis, 15 September 2021
I installed this card for my brother and if you want a card that can actually use the 450w and not like some other brand that has a 450w, 500w etc bios but will never get to that for example a bios has 500w limit but in gpu-z will say perf cap reason is pwr limit while only at 350-400w this is the card to get as it will allow the full 450w limit.
I played a few games in 4k hdr and must say amazing can get for example mw will run well over 100fps everything maxed 4k hdr. I have another 3 8-pin 3080ti from another brand and this card is better. My next upgrade will be HDR monitor after testing games in HDR it looks way better than SDR - Awesome GPU! - Michael, 15 September 2021
The unboxing experience was superb. It's been a while since I opened a GPU box and instantly smiled. The card has some very beefy cooling and performs excellently. It looks pretty good too.
- crème de la crème. - Kabelo, 4 September 2021
Just taking the card out of the box, you'll feel the premium metal body. This card is a real steal, the HOF series is one of the highest binned GPUs so it overclocks like a champ.
If you don't fancy overclocking no problem it'll still clock like a beast on its own.
highly recommend you get it if you can fork the cash.
Also, salute Wootware for having this delivered in like 2 days, they never disappoint. - What A Beast - Dylan, 13 August 2021
First things first, if you looking for a white card or looking to complete your white build this GPU is a MUST HAVE.
Secondly this card in a master piece from the unique metal back plate to the all white design and subtle lighting yet still looks great.
Thirdly the cooler is beefy and performs really well at even with its lower fan RPMs (around 1100RPM - 1600 RPM is the max I have seen so far with temps sitting around 66°C and max seen being 71°C) compared to other cards such as EVGA, ASUS, etc.
Lastly, cant forget to mention the unboxing experience starting from the size of the box to taking the beautiful white box to opening it and having it been showing off, to the inlcuded gloves and the anti-sag bracket and the 3 included custom 8-pin PCI-e extension cables.
Everything of this card card screams premium, uniqueness, detail, engineering and performance.
Many thanks to Wootware and their great customer service! You guys never disappoint. Much love to you guys! - Wootware is King - Flippie, 5 August 2021
As a HOF and Overclocking Fanboy! Many thanks to wootware for getting HOF series cards! Bought my 2080Ti HOF From woots last year and now the 3080Ti! Will do the same for the next generation of Hall Of Fame Cards!
Oh Point of review! HOF Cards are absolutely Amazing!