Features Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Palit |
| Series | 1-Click OC 2X Series |
| Model | GeForce RTX 4070 SUPER 1-Click OC 2X (47SOM7MD9PSU) |
| Chipset | |
| GPU | GeForce RTX 4070 Super |
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Interface | PCIe 4.0 x16 |
| Boost Clock | 2475MHz |
| 1-Click OC Clock | 2490MHz |
| CUDA Cores | 7168 |
| GPU Architecture | Ada Lovelace |
| Memory | |
| Memory Bandwidth | 504 GB/Sec |
| Effective Memory Clock | 21 Gbps |
| Memory Size | 12GB |
| Memory Interface | 192-bit |
| Memory Type | GDDR6X |
| 3D API | |
| DirectX | Microsoft DirectX 12 Ultimate |
| OpenGL | 4.6 |
| Vulkan | NVIDIA Vulkan RT API |
| Connectivity | |
| Ports | 1x HDMI 2.1a |
| 3x DisplayPort 1.4a | |
| Multi-Monitor Support | 4 |
| Maximum Digital Resolution | 4K at 240Hz or 8K at 60Hz with DSC, HDR |
| VR Ready | Yes |
| General | |
| SLI Support | N/A |
| Ray Tracing Cores | 3rd Generation |
| Tensor Cores | 4th Generation |
| NVIDIA Encoder (NVENC) | 1x 8th Generation |
| NVIDIA Decoder (NVDEC) | 5th Generation |
| CUDA Capability | 8.9 |
| Features | Galax Wings Fan Blades |
| Galax Silent Extreme Technology | |
| NVIDIA DLSS 3 | |
| NVIDIA Reflex | |
| Resizable BAR | |
| NVIDIA Real-Time Ray Tracing | |
| NVIDIA Highlights | |
| NVIDIA Multi-Projection | |
| NVIDIA Ansel | |
| NVIDIA FreeStyle | |
| NVIDIA Vulkan RT API | |
| NVIDIA G-SYNC | |
| NVIDIA Omniverse | |
| NVIDIA GPU Boost | |
| NVIDIA ShadowPlay | |
| AV1 Encode | |
| AV1 Decode | |
| Recommended Power Supply | 750W |
| Power Connector | 16-pin x1 |
| Accessory | PCIe 1x 16-pin to 2x 8-pin adapter |
| Physical Aspects | |
| Form Factor | ATX |
| Slot Width | 2 Slot |
| Dimensions | With Bracket: 252mm x 131mm x 45mm |
| Without Bracket: 238mm x 115mm x 45mm | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | No |
|---|---|
| Product Link | No |
