Product Description
Additional Information
Reviews (1)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Gigabyte |
| Series | Aero 15 Classic |
| Model | Aero 15W v10 UHD |
| Processor | |
| Model | Core i7-9750H Hex Core |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Base Clock | 2.60GHz |
| Boost Clock | 4.50GHz |
| Core Count | 6 |
| Thread Count | 12 |
| Cache | 12MB SmartCache |
| Lithography | 14nm |
| Memory | |
| Total Installed | 16GB (2x8GB) |
| Type | DDR4 |
| Speed | 2666MHz |
| Maximum Capacity | 16GB |
| Graphics | |
| Type | Dedicated |
| Model | NVIDIA GeForce RTX 2060 6GB GDDR6 |
| Display | |
| Size | 15.6" |
| Panel Type | UHD, OLED 4K IPS Display |
| Native Resolution | 3840 x 2160 |
| Storage | |
| Installed | 512GB Intel 760p M.2 PCIe SSD |
| 1x M.2 Slot | |
| Input / Output | |
| Ports | 2x USB 3.1 Type-A Gen1 |
| 1x USB 3.1 Type-A Gen2 | |
| 1x USB Thunderbolt 3 Type-C | |
| 1x HDMI 2.0 | |
| 1x DisplayPort 1.4 & USB 3.1 Type-C | |
| Communications | |
| Network | Killer Doubleshot Pro LAN |
| Wi-Fi | Killer Wireless-AC 1550 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0 |
| Integrated Input Devices | |
| Keyboard | RGB Per Key |
| General | |
| Webcam | HD Camera |
| Operating System | Windows 10 Pro 64-bit |
| Battery | Li Polymer 94.24Wh |
| AC Adapter | 230W |
| Dimensions & Weight | |
| Dimensions | 356.4 x 250 x 18.9mm |
| Weight | 2kg |
| Warranty Information | |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Amazing Machine! - Sacha, 11 November 2020
This is the best laptop I have ever had. It is absolutely ridiculously powerful and superfast. I did increase the ram to 32GB and added a ITB disk. Apex Legends now runs at full settings without a hitch. The laptop is like "Is that all you got!"
Thank you, Werner, for the excellent recommendation!