Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Gigabyte |
| Series | AERO 15 |
| Model | AERO 15S OLED NA |
| Processor | |
| Model | Core i7-9750H |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Base Clock | 2.60 GHz |
| Boost Clock | 4.50GHz |
| Core Count | 6 |
| Thread Count | 12 |
| Cache | 12 MB Intel Smart Cache |
| Lithography | 14nm |
| Memory | |
| Total Installed | 8GB (1x8GB) |
| Type | DDR4 |
| Speed | 2666MH |
| Maximum Capacity | 2 Slots, Max 64GB |
| Graphics | |
| Type | Dedicated |
| Model | NVIDIA GeForce GTX 1650 4GB GDDR5 |
| Display | |
| Size | 15.6" |
| Panel Type | Samsung Thin Bezel AMOLED |
| Native Resolution | UHD (3840x2160) |
| Storage | |
| Installed | 1x 256GB M.2 NVMe SSD |
| Supported | 2x M.2 SSD slots |
| Type 2280 | |
| Supports 1x NVMe PCIe & SATA/ 1x NVMe PCIe | |
| Input / Output | |
| Ports | 3x USB 3.1 Gen1 (Type-A) |
| 2x USB 3.1 Gen1 (Type-C) | |
| 1x HDMI 2.0 | |
| 1x 3.5mm Headphone/Microphone Combo Jack | |
| 1x UHS-II SD Card Reader | |
| 1x DC-in Jack | |
| 1x RJ-45 | |
| Audio | |
| Speakers | 2x 2W Speakers |
| Communications | |
| Ethernet | Killer Ethernet E2600 |
| Wi-Fi | Killer Wi-Fi 6 AX1650 (Powered by Intel) |
| Bluetooth | Bluetooth V5.0 LE |
| Integrated Input Devices | |
| Keyboard | Gigabyte Fusion RGB Per-Key Backlit Keyboard |
| Pointing Device | TouchPad |
| General | |
| Webcam | HD Camera |
| Battery | Li Polymer 94.24Wh |
| Dimensions | 356mm x 250mm x 20mm |
| Weight | 2KG |
| Warranty Information | |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |