Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Gigabyte |
| Series | Aorus 15 (RTX 20 Series) |
| Model | Aorus 15 Wv10 FHD 144hz |
| Processor | |
| Model | Core i7-9750H Hex Core |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Base Clock | 2.60 GHz |
| Boost Clock | 4.50 GHz |
| Core Count | 6 |
| Thread Count | 12 |
| Cache | 12 MB SmartCache |
| Lithography | 14nm |
| Memory | |
| Total Installed | 16GB (2x8GB) |
| Type | DDR4 |
| Speed | 2666 MHz |
| Graphics | |
| Type | Dedicated |
| Model | NVIDIA GeForce RTX 2060 6GB GDDR6 |
| Display | |
| Size | 15.6" |
| Panel Type | Full HD, IPS |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Storage | |
| Installed | 512GB M.2 PCI-E SSD |
| 2TB 5400RPM HDD | |
| Input / Output | |
| Ports | 3x USB 3.1 Type-A Gen 1 |
| 1x USB 3.1 Type-C Gen 2 | |
| 1x HDMI 2.0 | |
| 1x Mini DisplayPort 1.3 | |
| 1x microSD Card Slot | |
| 1x Combo Audio Jack | |
| Communications | |
| Wi-Fi | 802.11ac Wi-Fi |
| Bluetooth | Yes |
| Integrated Input Devices | |
| Keyboard | Island style RGB FUSION Keyboard |
| Pointing Device | Touchpad |
| General | |
| Colour | Black |
| General | |
| Webcam | HD Web Camera |
| Operating System | Windows 10 Home 64-bit |
| Dimensions | 361 x 246 x 24.4 mm |
| Weight | 2.4 kg |
| Warranty Information | |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |