Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Gigabyte |
| Series | AORUS 15 (RTX 20 Series) |
| Model | Aorus 15-X9 |
| Processor | |
| Model | i7-8750H |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Base Clock | 2.20 GHz |
| Boost Clock | 4.10 GHz |
| Core Count | 6 |
| Thread Count | 12 |
| Cache | 9MB SmartCache |
| Lithography | 14nm |
| Memory | |
| Total Installed | 16GB (2 x 8GB) |
| Type | DDR4 |
| Speed | 2666 MHz |
| Maximum Capacity | Up to 64 GB |
| Graphics | |
| Type | Dedicated |
| Model | NVIDIA GeForce RTX 2070 8GB GDDR6 |
| Display | |
| Size | 15.6" |
| Panel Type | Full HD, IPS |
| Native Resolution | 1920 x1080 |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Storage | |
| Installed | 512GB M.2 NVMe SSD |
| 2TB 5400 RPM | |
| Input / Output | |
| Ports | 3x USB 3.1 Gen 1 Type-A |
| 1x USB 3.1 Gen 2 Type C | |
| 1x HDMI 2.0 | |
| 1x Mini DisplayPort | |
| 1x microSD Slot | |
| 1x Combo Audio Jack | |
| Audio | 2x 2W Speakers |
| Array Microphone | |
| NAHIMIC 3 | |
| Communications | |
| Ethernet | Killer LAN Chip |
| Wi-Fi | Killer Wireless-AC1550 (802.11ac, a/b/g/n Compatible) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0 |
| Integrated Input Devices | |
| Keyboard | Island Style RGB FUSION Keyboard |
| Pointing Device | Integrated Trackpad |
| General | |
| Webcam | HD Camera |
| Operating System | Windows 10 Pro 64-bit |
| Battery | Li Polymer 62Wh |
| Dimensions | 361 x 246 x 24.4 mm |
| Weight | 2.4 kg |
| Warranty Information | |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |