Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Gigabyte |
| Series | AORUS Series |
| Model | KB-7ZA1130MH |
| Processor | |
| Model | i7-10750H |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Base Clock | 2.60 GHz |
| Boost Clock | 5.00 GHz |
| Core Count | 6 |
| Thread Count | 12 |
| Cache | 12MB SmartCache |
| Lithography | 14nm |
| Memory | |
| Total Installed | 16GB (2x8GB) |
| Type | DDR4 |
| Speed | 3200MHz |
| Graphics | |
| Type | Dedicated |
| Model | NVIDIA GeForce RTX 2060 6GB GDDR6 |
| Display | |
| Size | 15.6" |
| Panel Type | Full HD, 144Hz, Anti-Glare |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Storage | |
| Installed | 512GB M.2 PCI-E SSD |
| Input / Output | |
| Ports | 3x USB 3.2 Type-A Gen1 |
| 1x Thunderbolt 3 (Type-C) | |
| 1x HDMI 2.0 | |
| 1x mini DisplayPort 1.4 | |
| SD Card Reader | |
| 1x Combo Audio Jack | |
| Communications | |
| Wi-Fi | Killer Wi-Fi 6 AX1650 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0 |
| Integrated Input Devices | |
| Keyboard | AORUS Fusion RGB Per-Key Mechanical Backlit Keyboard with OMRON Gaming Switch |
| Pointing Device | Integrated Trackpad |
| General | |
| Webcam | HD Camera |
| Operating System | Windows 10 Home 64-bit |
| Battery | Li Polymer 94.24Wh |
| Dimensions | 356 x 250 x 25 mm |
| Weight | 2.2 kg |
| Warranty Information | |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |