Customers Who Viewed This Product Purchased
HIKSEMI HSC416U32Z1 Hiker DDR4 16GB (1x16GB) DDR4-3200 CL22 1.35V...
In stock with WootwareR2,499.00
R2,179.00
Save: R 320!
G.Skill F4-3200C16D-32GVK Ripjaws V 32GB (2x16GB) DDR4-3200MHz CL...
In stock with WootwareR6,699.00
R6,399.00
Save: R 300!
Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Gigabyte |
| Model | AORUS-16GB3200RGB |
| Series | AORUS RGB Memory |
| Memory Type | DDR4 |
| Capacity | 16GB kit (2x8GB) |
| Multi-Channel Kit | Dual Channel Kit |
| SPD Latency | 16-15-15-36 |
| SPD Speed | 2133MHz |
| SPD Voltage | 1.2V |
| Speed Rating | PC4-25600 (3200MHz) |
| Tested Latency | 16-18-18-38 |
| Tested Speed | 3200MHz |
| Tested Voltage | 1.35v |
| Heatspreader Color | Silver |
| LED lighting | Yes |
| RGB Fusion/ RGB Fusion Link | Yes |
| Package Memory Pin | 288 |
| Performance Profile | XMP 2.0 |
| Compatibility | Intel Platform: X299, 300 , 200 series motherboards |
| AMD Platform | X399 , AM4 series motherboards |
| Feature | Memory Size: 16GB Kit (2 x 8GB) |
| Frequency: DDR4-3200 MHz | |
| Timing: 16-18-18-38 (XMP 3200MHz) | |
| Voltage: 1.35V (when XMP enable) | |
| Memory IC: Samsung B-Die | |
| RGB Fusion supported | |
| Exclusive RGB Infused Demo Module | |
| 100% Sorted & Tested | |
| High efficient heat spreaders to keep performance | |
| Performance Profile: XMP 2.0 | |
| User Friendly Design for Easier Installation | |
| Comply with industrial standard JEDEC DDR4 | |
| 2x Dummy Units | |
| Warranty Information | |
| Warranty | Limited Lifetime Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |

