Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Gigabyte |
| Series | AORUS Series |
| Model | XB-8ZA6132MP |
| Processor | |
| Model | i7-10875H |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Base Clock | 2.30 GHz |
| Boost Clock | 5.10 GHz |
| Core Count | 8 |
| Thread Count | 16 |
| Cache | 16MB SmartCache |
| Lithography | 14nm |
| Memory | |
| Total Installed | 16GB (2x8GB) |
| Type | DDR4 |
| Speed | 3200MHz |
| Graphics | |
| Type | Dedicated |
| Model | NVIDIA GeForce RTX 2070 SUPER 8GB GDDR6 |
| Display | |
| Size | 17.3" |
| Panel Type | Full HD, 300Hz, IPS-Level |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Storage | |
| Installed | 512GB M.2 PCI-E SSD |
| 2TB 5400RPM HDD | |
| Input / Output | |
| Ports | 3x USB 3.2 Type-A Gen 1 |
| 1x USB 3.2 Type-C Gen 1 | |
| 1x Thunderbolt 3 (Type-C) | |
| 1x HDMI 2.0 | |
| 1x DisplayPort 1.4 & USB 3.1 (Type-C) | |
| UHS-II SD Card Reader | |
| 2x Audio Jacks | |
| Communications | |
| Wi-Fi | Killer Wi-Fi 6 AX1650 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0 |
| Integrated Input Devices | |
| Keyboard | AORUS Fusion RGB Per-Key Mechanical Backlit Keyboard with OMRON Gaming Switch |
| Pointing Device | Integrated Trackpad |
| General | |
| Webcam | HD Camera |
| Operating System | Windows 10 Home 64-bit |
| Battery | Li Polymer 94Wh |
| Dimensions | 396 x 293 x 38 mm |
| Weight | 3.75 kg |
| Warranty Information | |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |