| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Gigabyte |
| Series | AORUS |
| Model | AORUS MASTER 8G (GV-N3070AORUS M-8GD) |
| Chipset | |
| GPU | GeForce RTX 3070 |
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Interface | PCI-E 4.0 x16 |
| Base Clock | 1500 MHz |
| Boost Clock | 1845 MHz |
| CUDA Cores | 5888 |
| GPU Architecture | NVIDIA Ampere |
| Memory | |
| Effective Memory Clock | 14000 MHz |
| Memory Size | 8GB |
| Memory Interface | 256-bit |
| Memory Type | GDDR6 |
| 3D API | |
| DirectX | Microsoft DirectX 12 Ultimate |
| OpenGL | 4.6 |
| Vulkan | Vulkan RT API |
| Connectivity | |
| Ports | 3x DisplayPort 1.4a |
| 2x HDMI 2.1 | |
| 1x HDMI 2.0 | |
| HDCP Support | V2.3 |
| Multi-Monitor Support | 4 |
| Maximum Digital Resolution | 7680 x 4320 @60Hz |
| VR Ready | Yes |
| General | |
| SLI Support | N/A |
| Features | Large Copper Plate & Heat Pipe |
| Edge View LCD | |
| Dual BIOS | |
| RGB Fusion 2.0 | |
| Premium Metal Backplate | |
| 2nd Gen Ray Tracing Cores | |
| 3rd Gen Tensor Cores | |
| PCI Express Gen 4 | |
| Real-Time Ray Tracing Technology | |
| NVIDIA DLSS | |
| NVIDIA GeForce Experience | |
| NVIDIA Ansel | |
| NVIDIA FreeStyle | |
| NVIDIA ShadowPlay | |
| NVIDIA Highlights | |
| NVIDIA G-SYNC | |
| Game Ready Drivers | |
| NVIDIA Studio Drivers | |
| NVIDIA GPU Boost | |
| NVIDIA Encoder, 7th Generation | |
| NVIDIA Decoder, 5th Generation | |
| Package Contents | Gigabyte GeForce RTX 3070 AORUS MASTER 8G Graphics Card |
| Power Requirements | |
| Recommended Power Supply | 650W |
| Power Connector | 2x 8-pin |
| Physical Aspects | |
| Form Factor | ATX |
| Slot Width | Triple slot |
| Dimensions | 290 x 131 x 60 mm (LxWxH) |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Good card. LCD useless gimmick. - Errol, 2 February 2021
Good card. Nice upgrade from my old GTX1070ti.
The "Edge LCD" though is useless. It's software is messing up my VR experience with frame rate glitches spaced one second apart, every second. Stopping the LCD service and the glitches vanish. Without the service you are limited to the default AORUS animation, or "Off". Thanks Gigabyte. - Epic Nvidia graphics card - Annelize, 21 January 2021
Phenomenal quality, but the cards have become extremely expensive. I love the Aurous Master edition and I am planning on getting the same Mo next. I just need to save up, lol. Good service, a little bit slow, but under the current circumstances it is understandable. Overall, I am happy.
- Large power draw - Jared, 20 January 2021
Thoroughly impressed with this graphics card performance.
There has been an issue where it causes my CPU overclock to fail, I assume from the large power draw. - RTX 3070 - Devereaux, 7 December 2020
Love this GPU, wish more graphics cards had the LCD screen that is also customisable, it is really nice to see all that information at a quick glace, or even just have a custom GIF. There are plenty of tutorials online to show you how to do it and have it show on the screen, for the slight increase in price over other RTX 3070's for me it was worth it and its very similar to the RTX 2080ti which is a very good card to. However if 4K is your thing, just get the RTX 3080 if you must have Nvidia, as VRAM helps in 4K gaming.
- Beast of a card! - Grant, 26 November 2020
Upgrading to this from a 1070 is a monstrous jump in performance. This card is a beast, it barely breaks a sweat in 1440p/Ultra in 99% of games and comfortably plays a lot of games at ultra/high at native 4K.
The Gigabyte software is not great but this is a known situation with Gigabytes software. If you can bare with it, this card is wonderful. From an aesthetic point of view this card is beautiful.