Product Description
Additional Information
Reviews (4)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Gigabyte |
| Series | AORUS |
| Model | AORUS WATERFORCE X 360 |
| Radiator & Block | |
| Radiator Material | Aluminum |
| Block Material | Copper |
| Dimensions | 394 x 119 x 27 mm |
| Pump Dimensions | 82 x 82 x 74 mm |
| Fan | |
| Type | 3 x 120mm ARGB Fan |
| Speed | 800 - 2300 RPM /-10% |
| Bearing Type | Sleeve (Graphene Nano Lubricant) |
| Air Flow | 16.92 - 60.07 CFM |
| Air Pressure | 0.25 - 3.14 mmH2O |
| Life Expectancy | 73,500 Hours |
| Noise Level | 7.9 - 37.6 dBA |
| Compatibility | |
| CPU Socket | Intel: 2066, 2011,1366,115x,1200,1700 |
| AMD: TR4, AM5, AM4, sTRX4 | |
| General | |
| Software | RGB FUSION 2.0 Support |
| AORUS ENGINE Support | |
| Notes | Enable Video upload function must to plug Micro SD card. |
| Support capacity below 32G SD card and support format FAT16/FAT32, not including exFAT. Single file upload maximum capacity is 256M. | |
| Product not including Micro SD card in box. | |
| Please note If assemble in AORUS chassis model GB-AC300W and GB-AC300G must use cooler's accessary kit "r"screw to install the radiator. | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Excellent Product - Luke , 3 January 2024
Relatively quiet with a customised fan and pump profile. Keeps my i5 13600KF chip incredibly cool even under extreme load.
Screen with customisable images, gif's and videos is just awesome.
- Fantastic cooler. - Gert, 14 November 2022
Love the rotatable LCD screen. Can do GIF's and VIDEO! Can also take SD card for more storage for larger videos etc. And fans are fairly quiet at 100% Highly recommend.
- Amazing - Stephan, 12 January 2022
Wow just wow!! Definitely something to consider when you are building a new chassis.
- X360 waterforce - Chayce Gordon Andrew, 20 December 2021
Besides the software it's an amazing cooler and adds an awsome dynamic and functionality to your build loving mine soo far definitely need to update the bios of the pump straight away as this further increases the performance, also use a micro sd for the pics and gifs instant upload.