Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Gigabyte |
| Series | Windforce |
| Model | GV-N1050WF2OC-2GD |
| Chipset | |
| GPU | GeForce GTX 1050 |
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Interface | PCI-E 3.0 |
| Base Clock | 1417 MHz (OC Mode) |
| 1392 MHz (Gaming Mode) | |
| Boost Clock | 1531 MHz (OC Mode) |
| 1506 MHz (Gaming Mode) | |
| CUDA Cores | 640 |
| GPU Architecture | NVIDIA Pascal |
| Memory | |
| Effective Memory Clock | 7008 MHz |
| Memory Size | 2 GB |
| Memory Interface | 128-bit |
| Memory Type | GDDR5 |
| 3D API | |
| DirectX | 12 |
| OpenGL | 4.5 |
| Vulkan | Yes |
| Connectivity | |
| Ports | 3x HDMI |
| 1x DisplayPort | |
| 1x DVI-D DL | |
| Multi-Monitor Support | Yes, 4 Displays |
| Maximum Digital Resolution | 7680 x 4320 |
| VR Ready | No |
| General | |
| SLI Support | No |
| Cooler | Gigabyte Windforce 2X Cooling System |
| Features | NVIDIA GeForce Game Ready |
| Latest Architecture | |
| Unique Blade Fan Design | |
| Composite heat-pipe | |
| Heat Pipe Direct Touch | |
| Back plate | |
| Power Requirements | |
| Recommended Power Supply | 300 W |
| Power Connector | 1x 6-pin |
| Physical Aspects | |
| Form Factor | ATX |
| Slot Width | Dual Slot |
| Dimensions (LxWxH) | 229 x 118 x 40 mm |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |