Product Description
Additional Information
Reviews (0) Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Gigabyte/td> |
| Series | GeForce GTX 1060 WINDFORCE OC |
| Model | GV-N1060WF2OC-3GD |
| Graphics Processing | GeForce GTX 1060 |
| Core Clock | Boost: 1797MHz/ Base: 1582MHz in OC Mode | Boost: 1771MHz/ Base: 1556MHz in Gaming Mode |
| Memory Clock | 8008 MHz |
| Process Technology | 16 nm |
| Memory Size | 3 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 192 bit |
| Card Bus | PCI-E 3.0 x 16 |
| Output | 2x Dual-link DVI-D | 1x HDMI-2.0b(Max Resolution: 4096x2160 @60 Hz) | 1x Display Port-1.4 (Max Resolution: 7680x4320 @60 Hz) |
| Digital max resolution | 7680x4320 |
| Multi-view | 4 |
| Card size | H=39 L=223 W=121 mm |
| PCB Form | ATX |
| DirectX | 12 |
| OpenGL | 4.5 |
| Recommended PSU | 400W |
| Power Connectors | 6 pin x1 | Warranty Information |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!