Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Gigabyte |
| Series | WINDFORCE |
| Model | GV-N1656WF2OC-4GD |
| Chipset | |
| GPU | GeForce GTX 1650 D6 |
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Interface | PCI-E 3.0 x16 |
| Base Clock | 1485 MHz |
| Boost Clock | 1660 MHz |
| CUDA Cores | 896 |
| GPU Architecture | NVIDIA Turing Architecture |
| Memory | |
| Effective Memory Clock | 12000 MHz |
| Memory Size | 4 GB |
| Memory Interface | 128-bit |
| Memory Type | GDDR6 |
| 3D API | |
| DirectX | 12 |
| OpenGL | 4.6 |
| Connectivity | |
| Ports | 1x HDMI 2.1 |
| 1x Displayport 1.4a | |
| Multi-Monitor Support | 1x Displays |
| Maximum Digital Resolution | 7680 x 4320 @60Hz |
| VR Ready | Yes |
| General | |
| SLI Support | Yes |
| Features | NVIDIA Turing Architecture |
| Integrated with 4GB GDDR6 128-bit memory | |
| NVIDIA Game Ready Drivers | |
| NVIDIA G-SYNC Technology | |
| NVIDIA GeForce Experience | |
| Power Requirements | |
| Recommended Power Supply | 300W |
| Power Connector | 1x 6-Pin |
| Physical Aspects | |
| Form Factor | ATX |
| Slot Width | 2 Slot |
| Dimensions | 191 x 115 x 36mm (L x W x H) |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |