| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Gigabyte |
| Series | GeForce GTX 16 Series |
| Model | GV-N166SOC-6GD |
| Chipset | |
| GPU | GeForce GTX 1660 SUPER |
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Interface | PCI-E 3.0 x16 |
| Base Clock | Up to 1785 MHz |
| Boost Clock | Up to 1830 MHz |
| CUDA Cores | 1408 |
| Memory | |
| Effective Memory Clock | 14 Gbps |
| Memory Size | 6 GB |
| Memory Interface | 192-bit |
| Memory Type | GDDR6 |
| 3D API | |
| DirectX | 12 |
| OpenGL | 4.6 |
| Connectivity | |
| Ports | 1x HDMI 2.0b |
| 3x DisplayPort 1.4 | |
| HDCP Support | Yes, v2.2 |
| Multi-Monitor Support | Quad Display |
| Maximum Digital Resolution | 7680 x 4320 |
| VR Ready | No |
| General | |
| Cooler | Triple Fan |
| Features | Gigabyte Alternate Spinning Fans |
| Protection Backplate | |
| WINDFORCE 2X Cooling System | |
| 3D Active Fan | |
| NVIDIA Ansel | |
| NVIDIA G-SYNC HDR | |
| NVIDIA G-SYNC | |
| Power Requirements | |
| Recommended Power Supply | 450 W |
| Power Connector | 1x 8-Pin |
| Physical Aspects | |
| Form Factor | ATX |
| Slot Width | Dual Slot |
| Dimensions | 225.65 x 122.02 x 40.5 mm |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Very Satisfied. - Kobus, 18 April 2022
I am a beginner crypto miner, and use a 3070 RTX for my primary mining card and this 1660 GTX as my secondary mining card. When I am not productive I use this 1660 GTX card for mining and get a solid 30 MH/s on overclock settings with this card and 62 MH/s on the 3070 (Which I also bought on Wootware - MSI 3070 RTX Ventus 3X) . Otherwise I use this 1660 GTX for gaming and productivity while my 3070 RTX is mining. I found that the 1660 GTX suffice my needs for the games I play on the quality setting that I am happy with. Its thermal stats is very good in my environment. So I am happy. I'm having a great customer experience with Wootware. Woot woot!
- Great service, great product. - Armand, 17 March 2021
Delivered on time. The product is exceeding expectations for the price. Thank you as always Wootware.
- Great customer service - Mitchell, 23 January 2021
I ordered a gpu from them. They sent me an email saying that it would take a 5 days to get to their warehouse from their supplier, and that it would be dispatched the day after it arrived. I paid for one day shipping, but unfortunately it was only dispatched on the day i was supposed to receive my parcel. Other than that, it was a smooth process. Their customer support is great and answered all my questions on my order. Thank you Wootware. Will be buying from here in the future.
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!